Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ПУ ще проучи икономическите измерения на кризата от Ковид-19

Как учени от Пловдивския университет "П. Хилендарски" ще изследват икономическите измерения на пандемията от Ковид-19, разговор с доц. д-р Мина Ангелова от Факултета по икономически и социални науки. Те ще работят по проект финансиран от фонд "Научни изследвания" за 60 000 лева, като ще представят и уебсайт по темата, и участие в социалните платформи.

Учените смятат, че разпространението на COVID-19 и прилаганите мерки доведоха до засилване ролята на науката и възможността да се изгради концептуален модел и съответно стратегия на национално ниво, която адекватно да се прилага за предотвратяване и бързо преодоляване на последиците от такъв тип кризи. С особена значимост при създаването на устойчив икономически след кризисен модел са проблемите в личностен план и ефектите за психичното здраве на българските граждани. 

Доц. Ангелова посочи, че общественото психично здраве влияе пряко върху качеството на човешкия капитал, а оттам и на предпоставките за предприемачество и активна трудова дейност. Сериозна заплаха за българската държава е възможността от нова миграционна вълна от хора, които нямат вяра в националните институции, механизми и икономически мерки, като именно това ще са причини те да търсят реализация и стабилност в други държави от ЕС.

Ето и страницата: https://www.facebook.com/Covid-19-Laboratory-for-Social-Researches-633764010587232/



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

КЦМ БЛАГОДЕТЕЛ

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25