Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ПУ ще проучи икономическите измерения на кризата от Ковид-19

Как учени от Пловдивския университет "П. Хилендарски" ще изследват икономическите измерения на пандемията от Ковид-19, разговор с доц. д-р Мина Ангелова от Факултета по икономически и социални науки. Те ще работят по проект финансиран от фонд "Научни изследвания" за 60 000 лева, като ще представят и уебсайт по темата, и участие в социалните платформи.

Учените смятат, че разпространението на COVID-19 и прилаганите мерки доведоха до засилване ролята на науката и възможността да се изгради концептуален модел и съответно стратегия на национално ниво, която адекватно да се прилага за предотвратяване и бързо преодоляване на последиците от такъв тип кризи. С особена значимост при създаването на устойчив икономически след кризисен модел са проблемите в личностен план и ефектите за психичното здраве на българските граждани. 

Доц. Ангелова посочи, че общественото психично здраве влияе пряко върху качеството на човешкия капитал, а оттам и на предпоставките за предприемачество и активна трудова дейност. Сериозна заплаха за българската държава е възможността от нова миграционна вълна от хора, които нямат вяра в националните институции, механизми и икономически мерки, като именно това ще са причини те да търсят реализация и стабилност в други държави от ЕС.

Ето и страницата: https://www.facebook.com/Covid-19-Laboratory-for-Social-Researches-633764010587232/



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50