Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората търсят новата опция "на резервната скамейка"

"Това, което генерално се случи в страната е, че премиерът Борисов изчака да намалее напорът на протестите и той намаля. На такъв етап обикновено протестът се опитва да се радикализира и тогава има две опции – или да свали Правителството, или да се маргинализира. Преди изказването на Борисов протестът беше тръгнал точно в тази посока".Това подчерта политологът Първан Симеонов.

„Борисов разсъждаваше на глас и с изключително неумелото си и грешно от политическа гледна точка изказване,   върна на протеста шансовете да го свали. Все още обаче той има шансове и да изкара мандата си, вкл. и с излизане в отпуск, само и само да няма предсрочни избори. Това може и да е по-добрият шанс за него“.

Според Симеонов, вероятно и самият Борисов не може да даде в момента отговор на въпроса какво точно се случва. Като аргумент, политологът подчерта, че вижданията вътре в управляващата конфигурация са различни. От едната страна е Томислав Дончев и той ясно се е обозначил като представител на по-малката част от ГЕРБ, които искат да си ходят. От другата страна  са патриотите, които изобщо не искат да си ходят. Въпросът е сега кой ще надделее.

„Ако Борисов направи маневра, може да успее да вземе и този завой“.

По думите на Симеонов, Борисов има навика да оставя някои от хората си в изкуствена засада – Томислав Дончев, Валери Симеонов, за да се издадат сами. Борисов по-скоро лавира, отколкото да управлява.

„Възможно е патриотите да са поставили някакви условия, защото в подобна ситуация политиците стават много гъвкави".

Първанов бе категоричен, че президентът действа напред с малки стъпки към властта, тъй като е получил за това добър шанс.

Ситуацията е такава, че основните две партии - ГЕРБ и БСП са в колапс. Вместо да се качи на вълната на протеста, БСП е "нагълтала вода" . "Това обаче не е съзнателно, защото парадоксите на ситуацията са такива - хората търсят новата ефективна опция на резервната скамейка и тя понякога е ненадейна.Историята поражда такива парадокси".

"Въпросът е да не се окаже оттук нататък, че хората се оглеждат, оглеждат и накрая се създава ситуация, в която трудно може да се осъществи ефективно управление - Парламентът да е много надробен".

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21