Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Играта с кворума дискредитира институцията Парламент

„Това, което виждаме като политическа обстановка и като парламентарни процедури, не е нещо, на което не сме ставали досега свидетели, независимо дали в мирни или в бурни политически времена.“ Това заяви политическият анализатор от Института за дясна политика Михаил Кръстев.

Той подчерта, че това, което БСП е поискала,  е не просто „искане“, а задължение от страна на парламентарното ръководство да свика това заседание, ако има внесен необходимият брой подписи. За съжаление, през последните години всяка една от парламентарните групи, независимо дали става въпрос за ГЕРБ, БСП или други политически сили, имат много сериозна игра с парламентарния кворум, който дискредитира самата парламентарна институция.

В тази игра невинни няма и наистина тя трябва са спре.  Доверието към българския Парламент е нещо изключително важно, особено във време на криза, каквато наблюдаваме сега.

По думите на Кръстев, сега трябва да се мисли прагматично за това, какво може да се постигне, благодарение на  обществената енергия, която е позитивна.

Играта с кворума е характерна за всички развити демокрации и в това няма проблем. Той обаче бе категоричен, че проблемът се появява тогава, когато политическата класа с действията си извън Парламента дискредитира самата институция.

„Когато се дискредитира ролята на българския Парламент в очите на обществото и се казва, че от него няма смисъл, тъй като сега чуваме това, изказано и от президента, вече е лошо“, заяви Кръстев.

Той бе категоричен, че ако има идея за реформа по отношение на работата на най-висшия законодателен орган, тя трябва да бъде представена в задълбочен дебат на най-високо ниво.

„Не може с популистки твърдения, че Парламентът е излишна институция, да се отдалечаваме от ценности, които  сме избрали в своя цивилизационен избор“.

Цялото интервю – от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21