През последните пет години Пловдив откри една от своите най-големи забележителности. На Епископската базилика на Филипопол работиха екипи от археолози, архитекти, реставратори. Средствата за експонирането, близо 16 млн. лева поделиха фондация „Америка за България“ и община Пловдив.
2 000 кв. метра мозайки, капители, основи, надписи, колонади - днес всичко е подредено за откриването, за което все още няма точна дата.
Два етажа, два пласта от най-големия християнски храм открит по нашите земи, отредени от миналото на древния Филипопол. 100 птици, Изворът на живота, паунът като знак за райските места са експонирани в залите.
Епископската Базилика, датирана от IV-VI век скоро ще може да се разглежда от пловдивчани и гостите на града ни. Всеки последен четвъртък на месеца дори и безплатно.
Олтарът на храма е уникален, до него са стигали за молитва и поклонение не само духовниците, но и християните. Предполага се, че тук е имало положени мощи на светец. Има открити некрополи. Има и по-стара сграда от Базиликата, която също може да се разгледа в центъра на първия етаж. Там археолозите от екипа на Жени Танкова документираха, че става въпрос за находки от II-III век. Предполага се, че са основите на античен храм.
Днес екипите са доволни от свършената работа през последните пет години.
Ръководителят на екипа реставратори доц. Елена Кантарева-Дечева съобщи, че реставрацията е приключила през юли, и била приета от Министерството на културата. Очаква се в близките дни да бъде издаден Акт 16 на целия обект.
ОИ "Старинен Пловдив" ще стопинисва Епископската базилика на Филипопол. Тук ще работят 20 души.
снимки: Радио Пловдив и Епископска базилика на Филипопол / Bishop's Basilica of Philippopolis
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..