Реформата в текстовете на Конституцията не е категорично ограничена и определена. Поначало не става ясно дали говорим за изменения на текстовете или за цяла нова Конституция. Eдна от линиите, по които се критикува проектъj e, че до голяма степен той преписва съществуващи текстове и размества местата им в структурата на документа, който се предлага. Това заяви юристът и независим депутат Явор Нотев.
По думите му, в действащата Конституция промените в основния закон на Републиката се съдържат в 9-та глава, в която са регламентирани стъпките, по които промените могат да се осъществяват. Има разделение на текстовете от №. 153 до 156, които регламентират процедурата по изменение и допълнение на Конституцията. А от 157 до края на гл. 9 става ясно как се приема нова Конституция от вече избрано ВНС. Отграничението е направено в самата глава
Процедурата е ясно заявена и не буди колебания. Определени са и сроковете, в които трябва да се приемат и гласуват новите предложения, както и мнозинството, с което те се утвърждават.
Процедурата дава рамката на изработването на промените и на новата Конституция. Определен и начинът, по който тази процедура стартира, както и компетентността на субектите, които биха могли да предявят претенции за изработване на нова конституция – половината от настоящия брой на депутатите в обикновеното Народно събрание – над 120 души.
Премиерът има възможността като лидер на най-представената партия в българския парламент да поеме инициативата за съставяне на новата Конституция.
По думите на Нотев обаче, дебатът е излязъл извън минимума на познание, който трябва да притежават хората, които „скачат“ вътре в този дебат. Проектът, с който сега те разполагат, не означава, че той ще остане в сегашния си вид.
Същественият въпрос на днешния момент е, дали сега трябва да започне тази процедура и от отговора му ще стане ясно дали не се търси авариен изход от кризисната ситуация в страната и отлагане на острите сблъсъци и конфликти.
Дори и да е така обаче, това не е лоша перспектива за възможностите на управляващите и на опозицията да намерят точните отговори на въпросите, които вълнуват обществото ни.
Споровете са налице, но сблъсъкът на улицата не е по-съдържателен от това да се спори по един проект за Конституция, бе категоричен Нотев.
Разглеждането на Конституцията намери място в дневния ред на обществото някакси изненадващо. Ще има ли обаче обществото търпение и спокойствие да започне и да довърши този дебат, предстои да разберем.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..