На 18 август Българската православна църква отбелязва смъртта (Успението) през 946 година на Св. Иван/Йоан Рилски. Тази година се навършват 1074 години от кончината на светеца, считан за небесен закрилник на българския народ.
В Пловдив, в едноименния храм, празничното богослужение беше водено от Знеполски епископ Арсений.
В своята проповед епископ Арсений каза, че Св.Иван Рилски е „ нашето българско нетленно кандило“ и призова да отправяме молитвите си към светеца, който да се моли за нас, да се застъпи за нашето Отечество. „Живеем във време на трудности, изпитания и раздори, времена на крамоли и скандали, и по молитвите на богоносния наш Отец, Бог да умири всички, дарувайки дух на търпение, на мир и братолюбие. А ние, по мярката ни, да се стараем да подражаваме на неговата свята вяра.“
Дошлите в храма пловдивчани, запалваха свещ с молитва за здраве и спокойствие на семействата си и на българския народ.
Иван Рилски е роден около 876 г. в с. Скрино в Осоговската планина. Живял е по времето на княз Борис и сина му Владимир, на цар Симеон и на сина му Петър - време на широко разпространение на християнството в пределите на България. След като приема монашеството, напуска манастира и живее като отшелник . Основател е на Рилския манастир.
Българският цар Петър I изминава 450 km от столицата Велики Преслав до Рила, за да се срещне с него. Монахът обаче не пожелава да се запознае с владетеля поради смирение. Той приема плодовете, но не и златото, което царят му предлага, като само му се покланя отдалеч. Това още повече увеличава славата му и към него заприиждат ученици от цяла България.
Преди смъртта си се оттегля в пълно уединение и съставя своето „завещание“ -Завет. Този Завет той оставя на учениците си. Текстът му, запазен в преписи от XVIII и XIX век, е с множество цитати от Стария и Новия завет.
Около 980 г. мощите му са открити и пренесени в София, а той е канонизиран за светец. През 1183 г. унгарският крал Бела III отвоюва Средец от византийците и отнася мощите му в Унгария, откъдето са върнати след четири години.
След Освобождението на България от византийско робство цар Асен I ги пренася в столицата Търново през 1195 г., където остават почти три столетия. През 1469 г. реликвата е върната в Рилския манастир.
Според преданието светецът е извършил много чудеса през живота си и след смъртта си: нахранил овчари, излекувал с молитвата си душевно болен, изцерил от разни болести благочестиви люде, опазва манастира си чрез своята благодатна сила. Иван Рилски е почитан като общобългарски светец, но славата му се разнася из целия Балкански полуостров и в Русия.Умира през 946 г. и е погребан в малката манастирска църква на Светата Рилска обител.
С официално обвинение се сдоби хулиганът, който строши с прът стъкло на градски автобус в Пловдив, съобщиха от прокуратурата. Инцидентът стана вчера на улица „Крайна“ в "Столипиново", където 34-годишният мъж го причакал на последна спирка и с прът разбил няколко стъкла. По негови признания, той решил да си отмъсти на шофьора, който преди това..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. Веднага след вота новите членове на правителството положиха клетва. Кабинетът бе договорен след преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ"...
Двама нови пловдивски депутати ще положат клетва на мястото на избраните за министри Георги Георгиев от ГЕРБ- СДС и Манол Генов от БСП. Георги Георгиев, който бе депутат от Пловдив - град, стана министър на правосъдието. На негово място в парламента ще влезе д-р Валерия Славова. Тя е ревматолог с над 30 години стаж по специалността...
Ощинският съвет прие да бъде отпуснат безлихвен заем в за почти 82 300 лева за недовършената зоологическа градина на Пловдив . Той се отпуска за проекта „Техническа помощ за инвестиции в зологическата градина“, изпълняван от фирма „Екотийм“ по договор с община Пловдив. Проектът се финансира от Оперативна програма „Околна среда“ с безвъзмездна помощ за..
С военни почести и минута мълчание Пловдив отбеляза освобождението си от османско владичество. Пред паметника на Александър Бураго в обновната Дондукова градина бяха поднесени и венци и цветя. В словото си по повод годишнината директорът на регионалния исторически музей Стоян Иванов припомни, че до този ден народът ни не е стигнал лесно. Последната..