„Това е само подложка. Нашите идеи са по-широки. Бъдещата Конституция трябва да бъде адекватна на европейските реалности, където има Европа на регионите. При нас липсва второ ниво на местното самоуправление в държавата. Нашите региони са направени формално, като имаме прекалено много области и общини. Региоиналните интереси, не са представени добре в парламента. Предлагаме парламент със 120 депутати в долната камара и горна камара с 62 депутати. Това означава на 31 области по двама души, които се избират мажоритарно и защитават местните интереси. Така се залага и механизъм за отзоваване на тези депутати, ако не защитават местните интереси. Например от Пловдив-град се излъчват двама представители, и от Пловдив-област също двама. Те имат еднаква тежест, като смисълът на горната камара е законите на второ четене да минава там. Те ще са отговорни пред стоите региони и избиратели. В проекта на ГЕРБ липсва нашето предложение за избора на президента с 2/3 от народните представители в парламента. Двете камари да заседават заедно и да изберат президент на по-широка база.“
Илия Лазаров уточни, че не трябва да се създават текстове за определен човек, като: „Роден в друга държава, не може да бъде кандидат за президент на България. Чужд гражданин, не може да бъде министър, имаше такива казуси. Сега чужд гражданин, който живее в България може да бъде кандидат за депутат, кмет и общистки съветник по сега действащото законодателство. Не може да бъде български министър, което е парадокс. В рамките на ЕС се лишаваме от определена експертиза. Има доста неща, които не са изпипани в сегашната Конституция“.
Интервюто с Илия Лазаров, главен секретар на СДС е в звуковия файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..