„Това е само подложка. Нашите идеи са по-широки. Бъдещата Конституция трябва да бъде адекватна на европейските реалности, където има Европа на регионите. При нас липсва второ ниво на местното самоуправление в държавата. Нашите региони са направени формално, като имаме прекалено много области и общини. Региоиналните интереси, не са представени добре в парламента. Предлагаме парламент със 120 депутати в долната камара и горна камара с 62 депутати. Това означава на 31 области по двама души, които се избират мажоритарно и защитават местните интереси. Така се залага и механизъм за отзоваване на тези депутати, ако не защитават местните интереси. Например от Пловдив-град се излъчват двама представители, и от Пловдив-област също двама. Те имат еднаква тежест, като смисълът на горната камара е законите на второ четене да минава там. Те ще са отговорни пред стоите региони и избиратели. В проекта на ГЕРБ липсва нашето предложение за избора на президента с 2/3 от народните представители в парламента. Двете камари да заседават заедно и да изберат президент на по-широка база.“
Илия Лазаров уточни, че не трябва да се създават текстове за определен човек, като: „Роден в друга държава, не може да бъде кандидат за президент на България. Чужд гражданин, не може да бъде министър, имаше такива казуси. Сега чужд гражданин, който живее в България може да бъде кандидат за депутат, кмет и общистки съветник по сега действащото законодателство. Не може да бъде български министър, което е парадокс. В рамките на ЕС се лишаваме от определена експертиза. Има доста неща, които не са изпипани в сегашната Конституция“.
Интервюто с Илия Лазаров, главен секретар на СДС е в звуковия файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..