Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решенията на полицията за протестите са на политическо ниво

 "Когато осъществява акции за възстановяване на обществения ред, нормално е полицията да ги осъщестявава в час, в който счита, че съпротивата ще е най-малка", така проф. Николай Радулов експерт по национална сигурност и бивш главен секретар на МВР коментира  времето - 4 часа сутринта, когато полицията в Пловдив, а преди това и в София, вдигна палатковите латгери на протестиращите. "Но тъй като става дума за разрастващите се  публични протести, тук става дума не за тактически, а за политически решения. "

Според Радулов,  това не се отнася за редовите полицаи,  а за ръководството  "вижда  се втърдяване на позициите на полицейските началници на най-висше ниво, явно и на министъра, и това показва дълбока връзка с това управление,  срещу което се протестира".

По въпроса за правото на блокади : " гражданите имат право на мирни  протести, стига да не водят до ожесточени конфликти , силов натиск и невзъвратими последствия .

Полицаите по вътрешни нормативни актове, могат да считат, че това е нарушение на обществения ред, да съставят актове, да ги разпръсват, но казвам, че тези правилници са изработени за запазването на обществения ред за едно нормално общество, тук е една по-особена ситуация и решението за това, как да действа полицията, е на политическо ниво.

По повод " случаят Ситняково" : Това, че протестиращите не са предупредили предварително, няма нищо общо със задълженията  на полицията да създава възможности за намеса при тежка ситуация. Там Първо полицейско е на две крачки, имало е  жандармерийски пост и при посолството и е непрофесионално да се твърди, че трябва 20 -30 минути да дойда полицаите"

Поне от това, което виждам в София, редовите полицаи по отношение на протестите се справят добре,  със съпричастност към протестите и много малко ни дели, в рамките на този протест да видим и следващия полицейски протест. А полицейското  ръководство им е като ръководството на държавата, на което искаме оставки и незабавно да напуснат постовете си."

Интервюто с проф. Николай Радулов е в звуковия фал. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34