"Когато осъществява акции за възстановяване на обществения ред, нормално е полицията да ги осъщестявава в час, в който счита, че съпротивата ще е най-малка", така проф. Николай Радулов експерт по национална сигурност и бивш главен секретар на МВР коментира времето - 4 часа сутринта, когато полицията в Пловдив, а преди това и в София, вдигна палатковите латгери на протестиращите. "Но тъй като става дума за разрастващите се публични протести, тук става дума не за тактически, а за политически решения. "
Според Радулов, това не се отнася за редовите полицаи, а за ръководството "вижда се втърдяване на позициите на полицейските началници на най-висше ниво, явно и на министъра, и това показва дълбока връзка с това управление, срещу което се протестира".
По въпроса за правото на блокади : " гражданите имат право на мирни протести, стига да не водят до ожесточени конфликти , силов натиск и невзъвратими последствия .
Полицаите по вътрешни нормативни актове, могат да считат, че това е нарушение на обществения ред, да съставят актове, да ги разпръсват, но казвам, че тези правилници са изработени за запазването на обществения ред за едно нормално общество, тук е една по-особена ситуация и решението за това, как да действа полицията, е на политическо ниво.
По повод " случаят Ситняково" : Това, че протестиращите не са предупредили предварително, няма нищо общо със задълженията на полицията да създава възможности за намеса при тежка ситуация. Там Първо полицейско е на две крачки, имало е жандармерийски пост и при посолството и е непрофесионално да се твърди, че трябва 20 -30 минути да дойда полицаите"
Поне от това, което виждам в София, редовите полицаи по отношение на протестите се справят добре, със съпричастност към протестите и много малко ни дели, в рамките на този протест да видим и следващия полицейски протест. А полицейското ръководство им е като ръководството на държавата, на което искаме оставки и незабавно да напуснат постовете си."
Интервюто с проф. Николай Радулов е в звуковия фал.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..