Според Катерина Василева, която е директор на ОУ ''Екзарх Антим I'' и председател на пловдивската организация на работодателите в системата на народната просвета, по този начин в нетипичната ситуация ще се взимат по- бързи и адекватни решения, според необходимостта на конкретния момент и училище.
"Не може да бъде приложен единен модел за организация на учебния ден. Единен протокол - да. Но всяко училище трябва да има достатъчно свобода да направи своята организация".
Според Василева това е възможно да се разпише до началото на учебната година. Тя декларира, че в ръководеното от нея училище няма проблем да се направи оргранизация за дезинфикция. Проблемът е с финансирането.
"Направили сме изчисления, че за поставянето на диспенсери в училище ще са ни нужни мининму 6 000 лева, а в зависимост от устройствата сумата може да стигне и 10 000 лева". От община Пловдив също са поискали прогнозни разчети и това дава надежда, че на тяхна база ще се осигури помощ за училищата, предположи Катерина Василева. В противен случай ще се пести от издръжка.
Сред неясните моменти около началото на учебната година е как ще се организира и заплаща трудът на учители, които освен в клас, ще преподават и на деца в дистанционна форма.
"Очакваме година, в която ще се взимат решения седмица за седмица, дори ден за ден. Доколкото стремежът на всеки екип е да изпълни образователните стандарти, а от друга страна да опази здравето на децата, надеждата е, че бъдем достатъчно гъвкави, за да не оставяме едно поколение с образователни дефицити".
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..