Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите европейци - Йохан Себастиан Бах, втора част

Това е то музиката, изписана по небето с главни букви. Някои не харесват Барока заради неговата маниерност и прекалено изобилие, но той има важно място като период, когато човек гледа в бездната на безкрайния свят, но с изненада вижда, че и бездната го гледа. Това личи във всички изкуства. Бароковата музика се дели и групира по различни показатели. Има италианска, френска, английска и немска – всяка със своите красоти и особености. Има също ранна, средна и късна. По съдържание е светска или църковна. Като цяло, използваните инструменти за бароковата музика са по-различни от днешните. Пианото например е току в зародиш, а основните клавирни са позабравените днес клавесин и клавикорд. И орган, разбира се. В бароковата музика много се ползва и човешкият глас, но той също звучи доста по-различно от гласа в днешната опера, тогава се търси повече яснота и чистота, а не сегашната сила.

Едно от най-големите постижения на Барока е развитието на полифонията, тоест, изкуството на контрапункта. Думата значи „точка срещу точка”. И „нота срещу нота” в музикалния смисъл. Контрапункт означава най-малко два, но често повече, регистри или гласове, които съществуват самостоятелно и вървят паралелно – хем независимо един от друг, хем в хармония помежду си. Съответно, най-типичните полифонични музикални форми са канонът и особено фугата, на които Бах е най-големият майстор. Всепризнато е това сега, но по негово време Телеман и Хендел са по-прочути. Така е, защото Бах приживе издава малко свои композиции, а мащабът на съвършенството им изумява публиката после, когато ги популяризират хора като Целер, Менделсон, Гьоте, Бетовен, Моцарт. Творчеството на Йохан Себастиан Бах трябва да се отнесе към късния Барок. До нас са стигнали към 1200 негови творби, повечето предназначени за различни църковни служби, но има и светски композиции. Забележително е обаче и друго – въпреки че операта е фундаментален бароков жанр, Бах не пише нито една опера. Още отрано той буквално поглъща много от немската и италианската музика, открива Вивалди и не само го свири, но преписва партитури на италианския маестро. После се запознава английския и френския барок – а цялото това знание се смесва в него, ферментира и избликва като Бах, неповторимия. 

Йохан Себастиан Бах е роден през 1685 в Айзенах, Тюрингия, в музикално семейство. Слабо казано музикално – 56 от роднините му са високо ценени професионални музиканти. За родоначалник на фамилията се счита някой си Файт Бах, мелничар и хлебар от ранния 16 век, който свири на цитран - ренесансов струнен инструмент, нещо между лира и китара. Той бяга от гонения срещу протестантите в Унгария и се мести в Германия. От неговото коляно е татко Йохан Амброзиус Бах, музикант, органист на църквата „Св. Георги” и главен организатор на музикалните събития в градчето. Той учи сина си Йохан да свири на клавесин, чичо му – Йохан Кристоф, го запознава с органа, а вторият му братовчед, Йохан Лудвиг, го учи на цигулка и основи на композирането. Когато малкият е на 9, умира майка му, а на следващата година – баща му. Властите пращат младия Бах при големия му брат – Йохан Кристоф Бах, органист в църквата в Ордруф. Той го учи да свири на клавикорд и му дава да преписва ноти от модерни композитори, но не най-модерните, за да не разрушат крехката още музикална душа на младежа. Тези се пазят заключени в шкаф, но се разказва, че Йохан Себастиян намира начин да измъква ръкописите и да ги преписва нощем на лунна светлина. Когато баткото открива какво става и вдига скандал, работата е свършена – Бах вече познава изтънко творбите на немците Пахелбел и Форбергер, на французите Люли и Маршан, на италианеца Фрискобалди. Не точно веднага, но и не чак много по-късно, славата на Йохан Себастиан Бах ще надмине славата на всички тях, взети заедно.

Покрай заниманията с музика, Бах учи в местната гимназия теология и езици – латински, гръцки, френски и италиански. Той има, меко казано, темпераментен характер и се предполага, че доста добре се вписва в пълната с насилие училищна и градска среда от края на 17, началото на 18 век. И без това не са известни чак толкова много факти за личния живот на Бах, но и биографите, първият от които го е виждал на живо и е близък с големия му син, толкова много харесват музиката му, че гледат да прикрият или загладят и най-малкия намек за нещо укоримо. А истината е различна – казва Джон Гардинър, който напоследък опитва да разрови по-дълбоко. Той стига до документи от гимназията на Бах, в които момчетата се описват като „развратни, подривни, главорези, любители на бира и вино, преследвачи на момичета, които чупят прозорци и размахват кинжалите си”. Има слухове за изнасилвания на момчета и много родители не пускат децата си на училище, за да не им се случи нещо лошо. Бах оцелява в тази среда и дори има информация, че поне в един случай той самият „размахва кинжала”. Става дума за тежките подигравки, които, поради присъщия си стремеж към музикална прецизност и съвършенство, Бах си позволява за музикалните способности на един обоист. Обоистът пък после го пресреща с уличната си банда, вадят се ножове, но сериозно пострадали няма. „Подобни преживявания трябва да са оставили трайни белези върху Йохан Себастиан Бах” – смята Джон Гардинър. И сигурно е прав – но следи от тези белези трудно ще се намерят в самата музика, която геният композира.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите - разговор за морала

Преизвестно е - зад всяка криза стои моралът. А какво е моралът?  Илия Кожухаров, Петко Атанасов и отец Радослав Паскалев разсъждават в "Срещите" тази събота.  Бъдете с Радио Пловдив, интересно е!

публикувано на 26.04.24 в 10:15

Показват филми с "Поглед към другия"

Петдневна филмова поредица „Поглед към другия“ ще бъде представена от днес в Пловдив .  Международната селекция от киноразкази е инициатива на Гьоте институт - България  и сдружението „Арте Урбана Колектив“ и ще бъде показана в Лъки – Дом на киното. Програмата включва късометражни, документални и игрални европейски заглавия, както и..

публикувано на 26.04.24 в 06:37

Изложба на Александър Христев в галерия "Пловдив"

Дружеството на пловдивските художници представя изложбата „Палитра Европа“ на живеещия във Франция творец Александър Христев в галерия „Пловдив“ в сградата на Общинския съвет. Роденият през 1976 г. в Париж художник учи в реномирани частни училища в града, като след колежа посещава Екол  ПЕНИНЕНГЕН, Екол де ВОЗ АР, Ателие по живопис Де ла Вил..

публикувано на 26.04.24 в 06:29

Никола Илиев единодушно стана почетен гражданин на Пловдив

Пловдивският общински съвет единодушно удостои с отличието „Почетен гражданин на град Пловдив“ Никола Илиев за изключителен принос към опазване, съхраняване и развитие на музикалното наследство и популяризиране на българската народна музика. Никола Илиев е емблематична фигура за град Пловдив, обогатявайки културния пейзаж с непреходната..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

Сборникът с разкази "Баба" събира респект и благодарност

На книжния пазар излезе сборникът с разкази "Баба". Той ще бъде представен  от Кремена Димитрова  в „Петното на Роршах“ на 30 април.  Книгата включва разказите на хора от най-различни сфери и професии на живота, които разказват за своите Баби. Незабравимите си истории  споделят писател, психолог, журналист, рекламист, режисьор и актьор. Сред..

публикувано на 25.04.24 в 08:01