Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Властта им се услади и само създават конфликти

Асен Колев, експерт по етническите въпроси коментира предложението на ВМРО за образователен ценз при гласуване. 

Той припомни Конституцията чл. 42 ал.1, която гласи, че гражданите навършили 18 години, освен поставените под запрещение, изтърпяващи наказание и лишени от свобода, имат право да избират държавни и местни органи и да участват в допитване до народа.
     

„За какво ограничаване на правата на гражданите става въпрос? Конституцията, която действа в момента дава права на всички български граждани, без значение от ценз и произход да гласуват. Защо 85% от децата на малцинствата учат в сегрегирани училища? Там качеството на образование е много ниско. Завърващите деца излизат почти неграмотни. Защо това не се коментира?“  

По думите на г-н Колев, българското общество няма да подкрепи НФСБ и ВМРО, нямат възможност за следващ парламент, затова търсят конфликтни моменти с малцинствата. Моделът на образование е сгрешен сред етническите общности, и не могат да се очакват по-добри резултати.

Може ли да бъде поправен модела?

„Да, но не виждам воля в тази насока. Може да се поправи само тогава, когато се създадат условия за смесено обучение на децата с различен произход. Това е голям проблем на държавата и обществото“, каза Асен Колев.

Интервюто с Асен Колев, експерт по етническите въпросиq е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23

Намираме се във фаза на разлагане на партийния модел

Намираме се във фаза на разлагане на партийния модел и това може да има непредвидими последици, а политическата война, която се води ще доведе до деструкция на демокрацията. Това коментира политологът Светлин Тачев след като стана ясно, че ИТН няма да сформират правителство и отиваме на нови парламентарни избори. Той подчерта, че не е..

публикувано на 05.08.24 в 11:07

Народ без памет за героите си е обречен на изчезване

С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.  Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово..

обновено на 02.08.24 в 13:12