Един пловдивчанин в Австрия написа книга, която пресата в немскоезичния свят обяви за феномен. Запознаваме ви с Димитър Динев преди празника на Пловдив, 6 септември, той разказва за романа му "Ангелски езици", за силата на града, в който си роден и за идеята да се протестира.
Писателят каза, че следи с безпокойство събитията у нас от това лято. Той смята, че ситуацията е много сложна, и че, пак се връщаме назад, но това е така, защото властта в България се наследява. "Изборите са нещо съвсем формално", каза Динев.
"Естествено много силно е присъствието на службите и аз съм отчаян, и като започна да мисля ставам депресивен. Затова предпочитам да мисля за семейството ми и работата", обясни писателят.
За "Ангелски езици", с второ издание на "Сиела" от 2019-та: "Началото на романа ми хрумна след едно посещание, заедно със съпругата ми на гробищата във Виена. Мисленето за началото ми отне дълго време. Но в центъра на романа е Пловдив, това е градът, който най-добре познавам.
Обаче има една друга страна, в този град е минало моето детство, а то е най-важното време за изграждането на един човек. Това е времето на нашето безсмъртие, защото тогава то, времето не играе никаква роля. В Пловдив е минало времето на моята вечност. Тайната на всяка книга е, че ако читателят не се познае в нея, то той не я чете до край. Всеки човек търси себе си в книгата, или потвърждение на това, че несгодите са имали смисъл в живота ни. Искрен и Светльо не съществуват в живота, но като писах романа, те живяха с мен..."
"Искрата да напусна България през 1990 година бяха първите свободни избори, и тогава се питах защо българите избраха пак палачите си, но не знаех, че тези избори са били манипулирани", каза пред Радио Пловдив Димитър Динев.
За Пловдив: "Обичах като дете Бунарджика, после Стария град, а също и Античния театър. Моите родители живеят в Пловдив. За мен този град е градът на моето безсмъртие. Той е дълбоко свързан с всичко, което чувствам и мисля. Градът има съдбата да събира противоречията на културите и религиите и да ги обединява. Пловдив е градът-обединител."
Следващият му роман ще излезе на немски език, очаква се това стане през 2021 година.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.