"Интересно е, че езикът на протеста и през 2013-та, а и през 2020-та година е любопитен и провокира лингвистите. Всеки протест има своите искания и фон и в основата му стоят сериозни политически конфликти. Начинът, по който хората изразяват желанието си за промяна, винаги е бил любопитен". Това заяви доц. Надежда Сталянова от Център за изследване на публичната и журналистическата реч към СУ "Климент Охридски".
По думите й, зедно с императивните лозунги, особено интересни са посланията, в които има хумор, заигравка между пряко и преносно значение, или многозначност. Особено любопитни са тези, които изискват и определен културен фон, за да се разбере какво точно иска да каже човек, носещ даден транспарант.
Съществуват редица плакати, които са трудно разбираеми извън българския контекст, като плакат със снимката на Георги Парцалев и репликата-препратка към обичан български филм – „Къде е Бойко? Нашите искат да го бият“. Това трудно би могло да бъде обяснено на чужденец, който ще мине покрай него, без да го забележи.
Сред плакатите съществуват и типично български откъси от книги и произведения, като напр. преправеното стихотворение „Аз съм българче“ ..и гадната ви партия ме убива“.
По думите на доц. Сталянова, след протестите от 2013 г. започва да се наблюдава нов стремеж към естетизация на протеста.
„Нека протестът да бъде и игра, и демонстриране на интелект, и чувство за хумор, заедно с императивните „Вън“ и „Оставка“, което сега не е достатъчно“.
Доц. Сталянова посочи като оригинален подхода на заиграване с домашните любимци. "Протестиращите са довели куче и носят плакат с текст „Бойко, пусни кокала“. Чувството за хумор присъства в плакатите, дори и в контекста на Ковид заразата – „БойКовид – един вирус ни стига“.
„Терминът „Велико народно въстание“ също издава стремеж за естетизация на протеста и позоваване на по-широк културен контекст. Езикът, който говорим, определя света, в който съществуваме.“
Доц. Сталянова е категорична, че има смисъл в това не само да се изследват политическите искания, а и начините, по които те се представят в обществото.
Чуйте интервюто от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..