Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маските в училище демонстрират сила и загриженост

„Задължителното носене на маски от децата в училище  е  демонстрация на сила и загриженост, но няма достоверно статистическо  проучване, което да подкрепя тази теза“, коментира  доц.Атанас Мангъров педиатър-инфекционист и  привърженик на т.н. стаден имунитет. Той допълни, че навсякъде маските се прилагат  на принципа " за всеки случай“,  и докато при възрастните  това няма толкова голмо значение, то носенето на маски от децата може да доведе до сериозни последици , има и сериозни хигиенични рискове.

Доц Мангъров припомни, че една маска може да се носи до 2 часа,  и сравни носенето на маска след това „ като все едно да не си сменяш долното бельо“.

„ Вместо анализ на това, което се случи до момента, сега се повтарят механично същите грешки“, заяви доц. Мангъров.

Той даде примери от  развитието на  Ковид 19  в  някои европейските държави , като припомни, че в тези от тях, които са приложили силни ограничителни мерки като Франция, Испания и Гърция, сега са с повишени нива на заболели от вируса и обратно, държави като Швеция, която не е налагала ограничения, сега е с по-добри резултати.

Според доц. Мангъров, България се е справила добре в тази ситуация, въпреки ограниченията и заплахите за камиони с трупове, и определи подхода като „български вариант на шведския модел“.

Това, което е ясно на този етап е, че Ковед 19 не е толкова страшен и с невиждана мощ, а е въздушно-капкова инфекция.

За ваксините,  появили се от няколко месеца, доцентът коментира, че са необходими поне 3 – 4 години, за да се приложи една ваксина, а в тази ситуация, той смята, че  преждевременното ваксиниране  е опасно.

Опитите да се затварят  здрави хора, градове , това е  новост в епидемиологията, която няма медицински основания“.

Интервюто с доц.Атанас Мнгъров е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30