Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в ИК не предлагат подобрения, но хабят ресурс

„Най-същественият проблем  в промените на изборното законодателство е, че те се извършват не въз основа на експертни оценки, а  въз основа на политически сметки и желание на политическите партии, които разполагат с известно мнозинство в даден Парламент, да променият правилата на играта, които считат, че могат да ги облагодетелстват“. Това подчерта програмният директор на "Прозрачност без граници" Ваня Нушева.

По думите й, изводът, който  се налага от дискусията по темата за изборите и от гласуването в Парламента, е че сме свидетели на подобен подход, а той не може да гарантира по-добра организация и прозрачност на изборите.

Драмата с машинното гласуване  ще настъпи по време на изборния процес, когато в  секциите бъдат инсталирани вече не 3 000 машини, както е било през 2019 г., а – 10 000 и голяма част от секционните комисии ще бъдат принудени да работят с два масива от информация – и с машинните гласове, и с хартиените.

Необходимо е  да има  яснота коя от двете технолигии да изберем, защото става въпрос и за технология на гласуване, и за технология на преброяване на резултатите. "Няма смисъл от въвеждане на машини тогава, когато се прилагат едновременно с тях и хартиени бюлетини.  В края на изобрния ден се оказва, че секционните комисии мятат на ръка с химикал резултатите от машините и резултатите от хартиеното гласуване. Това предполага същото, което сме виждали досега. Не правим никакви съществени подобрения в изборния процес и това е големият проблем, защото се изразходва голяма обществена енергия".

Нушева подчерта още, че начинът, по който се въвежда мажоритарното гласуване, също крие рискове и създава основание за противоконституционност. Като аргумент, тя подчерта, че българските избиратели в чужбина няма да имат право да гласуват за мажоритарни кандидати. "Недопустимо е българските избиратели в страната да разполагат  с два гласа за кандидат в едномандатен и в многомандатен район, а в чужбина – само с един за гласуване в многомандатен".

Нушева  нарече „изключително некоректен“ подхода при  формиране на многомандатните райони да се използват стари данни, а при едномандатните райони - актуални данни от статистиката. Това би довело до ощетяване на големите градове като София, Пловдив, Варна и т.н. , в които през последните години са текли процеси на миграция на населението.

Недопустимо от гледна точка на международните стандарти е, еголеми промени в избирателната система, в границите на избирателните райони  да се правят  една година преди избори. "Ние виждаме  решение, което предлага тогава, когато кандидатите вече са ясни на партиите и са вече регистрирани, да не знаят какви са границите на избирателните райони. Това е абсурдно решение!" 

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50