От 1 октомври всички небитови потребители могат да излязат на свободния пазар на ток, независимо от консумацията на електроенергия. Промяната в Закона за енергетиката засяга близо 300 хиляди небитови потребители, а основната полза от нея е да се засили конкуренцията и появата на нови търговци.
Ако фирмите не сключат договор с търговец на електрическа енергия по свободно договорени цени до 30 септември тази година, доставчикът на ток остава същият.
В предаването "Точно днес" събрахме гледните точки на бизнеса, браншовите организации и на анализаторите по темата.
Тони Симидчиева е председател на Регионалната занаятчийска камара и ресторантьор, която има вече няколко годишен позитивен опит на свободния пазар и твърди, че такъв е опитът и на колегите й
Виолина Накова - изпълнителен секретар на Съюза за стопанска инициатива също изрази позитивни очаквания от промяната, като препоръча собствениците, особено на по- малки фирми, внимателно да се информират за пазара и предлагането.
Според Мариана Кукушева - председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите липсата на информационна кампания не е добър знак. По думите й търговците се държат като монополисти, а министерството на енергетиката не подпомага працеса с информационна кампания, която е много необходима.
Калоян Стайков от Института за пазарна икономика, който чу споделените мнения, изрази изненада от позитивната нагласа към промяната, защото у нас обикновено новото се посреща с недоверие. По думите му върху цената на тока влияят много фактори и затова е силно преувеличено очакването, че стъпвайки на свободния пазар фирмите зъдължително ще постигнат по- ниска цена.Във всички случаи конкуренцията е полезна и за разлика от начина, покойто пазарът се либерализирана големите бизнес субекти преди няколко години, сега гратисният срок е доста по- дълъг. В този смисъл е и съветът му преди да сключат договор с нов търговец, небитовите потребители да проучват внимателно и да сравняват условията.
Всичко, казано по темата в предаването, можете да чуете в прикачения звуков файл.
Шансът правителството, което ще предложи Росен Желязков, да се превърне в устойчиво не е малък. Това коментира политологът Христо Панчугов часове преди връчването на първия мандат на ГЕРБ-СДС, за който стана ясно вчера, че ще получи подкрепа от групата около Ахмед Доган. Според Христо Панчугов е възможно кабинетът да бъде устойчив, тъй..
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..