Критиките към България в публикувания доклад по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона са за липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти и предизвикателства в борбата срещу корупцията. В "Точно днес" и за основния мониторинг, който остава, говорим с Владимир Кисьов, председател на УС на Европейския институт, който е също бивш заместник-министър на външните работи и бивш главен преговарящ с ЕС.
В годините назад винаги, особено от опозицията, се чете негативната част в доклада, а никога не се цитира нещо, което направено позитивно, посочи той в интервю за Радио Пловдив.
Разбира се, че всички трябва да се съсредоточат в препоръките, които се дават от Европейската комисия. Подобни препоръки се дават и на държави традиционни членки на ЕС, има особено критики и към нови членки на ЕС като Полша и Унгария. Това са неща, които трябва да се гледат в абсолютна цялост, допълни Кисьов.
Относно протестите - за съжаление сред организаторите им има личности, които да допринесли твърде много за някои от провалите - политически и икономически, на страната ни. Там са Христо Иванов, Мая Манолова, Александър Томов, които би трябвало да изчезнат от политическата сцена. През годините те са давали ясни сигнали, че или не могат да свършат работа, или не могат да я свършат както трябва, смята Владимир Кисьов.
По думите му много от хората и политиците смятат, че докладът е обективен, но не е постигнато това, което е очаквано по отношение на независимостта на съдебната система, борбата с корупцията, разследването на главния прокурор и др. Това са неща, за които всички трябва да обединим усилия в интерес на България.
Относно главния прокурор - благодарение на усилията на главните прокурори през последните години доста от елитните бизнесмени "излязоха на сцената" и една част са в следствието и в досъдебни производства като Ветко Арабаджиев, други са в чужбина като Васил Божков. Явно в нашата система за сигурност е доста проникнато навътре и се знаят повечето ходове напред, коментира той.
Относно медиите - години наред цялото общество не може да научи собствениците на голяма част от печатните и електронните медии. Не се прави анализ и на прехвърлянето на медиите. В България има свобода на словото, всеки може да пише и говори каквото си иска, което също не е много добре.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..