Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се съсредоточим върху препоръките на ЕК

Владимир Кисьов
Снимка: БГНЕС

Критиките към България в публикувания доклад по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона са за липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти и предизвикателства в борбата срещу корупцията. В "Точно днес" и за основния мониторинг, който остава, говорим с Владимир Кисьов, председател на УС на Европейския институт, който е също бивш заместник-министър на външните работи и бивш главен преговарящ с ЕС. 

В годините назад винаги, особено от опозицията, се чете негативната част в доклада, а никога не се цитира нещо, което направено позитивно, посочи той в интервю за Радио Пловдив. 

Разбира се, че всички трябва да се съсредоточат в препоръките, които се дават от Европейската комисия. Подобни препоръки се дават и на държави традиционни членки на ЕС, има особено критики и към нови членки на ЕС като Полша и Унгария. Това са неща, които трябва да се гледат в абсолютна цялост, допълни Кисьов.

Относно протестите - за съжаление сред организаторите им има личности, които да допринесли твърде много за някои от провалите - политически и икономически, на страната ни. Там са Христо Иванов, Мая Манолова, Александър Томов, които би трябвало да изчезнат от политическата сцена. През годините те са давали ясни сигнали, че или не могат да свършат работа, или не могат да я свършат както трябва, смята Владимир Кисьов.

По думите му много от хората и политиците смятат, че докладът е обективен, но не е постигнато това, което е очаквано по отношение на независимостта на съдебната система, борбата с корупцията, разследването на главния прокурор и др. Това са неща, за които всички трябва да обединим усилия в интерес на България. 

Относно главния прокурор - благодарение на усилията на главните прокурори през последните години доста от елитните бизнесмени "излязоха на сцената" и една част са в следствието и в досъдебни производства като Ветко Арабаджиев, други са в чужбина като Васил Божков. Явно в нашата система за сигурност е доста проникнато навътре и се знаят повечето ходове напред, коментира той.

Относно медиите - години наред цялото общество не може да научи собствениците на голяма част от печатните и електронните медии. Не се прави анализ и на прехвърлянето на медиите. В България има свобода на словото, всеки може да пише и говори каквото си иска, което също не е много добре. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02

96 000 птици са унищожени в огнищата на птичи грип в областта

Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци.  „Възможно е..

публикувано на 21.02.25 в 18:41

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14