30 млн. лв. ще получат малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози. Това стана ясно след подписването на договор между министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков и министъра на икономиката Лъчезар Борисов. Договорът е за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедурата "Подкрепа за малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19.
Около 1500 фирми могат да се възползват от финансовата подкрепа. Минималната помощ може да е 30000 лв., а максималната - 450 000 лв. Документите могат да се подават към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Условията за кандидатстване няма да бъдат оценявани, а ще се разглеждат по допустимост. Целта е средствата да достигнат бързо до всички предприятия. Достатъчно е предприятието да има валиден лиценз за извършване на дейността.
Васил Пиронков, председател на УС на Камарата на автобусните превозчави изрази съмения в тази мярка. Той изчисли, че от 1 430 фирми определяни като средни и малки, 1 300 от тях няма да отговарят на изискванията по тези плащания.
Стефан Захариев, който има средна фирма за превоз сподели мнение, че мярката е глътка въздух, но е закъсняла. Той се надява силно плащанията да са по европейски модел и да пристигнат бързо, защото превозвачите търпят загуби ежедневно.
Пловдивският превозвач Веселин Дошов се числи към големите превозачи, които в България са 25 и няма да получат средства по тази мярка. В неговата фирма работят над 250 човека. Той обясни обаче, че приветства тази помощ и смята, че е добра за неговите колеги. Според класификатора - малките фирми са тези с до 50 работещи в тях, от 50 до 250 работници вече са средни предприятия в сектора. Точно те ще очакват подкрепа за автобусните превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..