Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Резолюцията няма нито една препоръка, няма нищо ново

Приетата резолюция на ЕП за върховенството на закона в България  анализира  Юлиана Николова, директор на портал „Европа“.  Какво можем да „прочетем“ между редовете на  резолюцията и кои са  изводите, които можем да направим за българската политическа действителност.

Наистина, интересът към България беше възбуден от писмата и докладите на Радан Кънев и Елена Йончева, но тя се случва заради доклада за правовия ред, заради вдърховенството на правото, който комисията възложи за първи път, като част от нейния механизъм за върховенството на правото,  каза Николова, и подчерта, че у нас не е чувала, нито е прочела някъде, че тази резолюция  е приета въз основа на процедура, възложена от Комисията и Съвета на друга Комисия в ЕП въз основа на годишни, или други доклади.

 Николова заяви, че  Резолюцията на ЕП  повтаря в голяма степен заключенията на  годишния доклад в частта му за България за върховенството на правото, но  подчерта, че го повтаря по много по-недипломатичен начин.

Докладът казва, че предстои борба с корупцията, че предстои още много да бъде направено по отношение на  решенията за трайни присъди за корупция по високите етажи. Докато парламентът и резолюцията са доста по-директни и казват, че няма осъдителни присъди за корупция по висосите етажи и че в България много трябва да бъде направено.

Николова каза още, че това, което и прави впечатление  и което не е добър сигнал, е това, че управляващите  се съпротивляват на това, че имиджово е ощетена България, което е безспорно. Но това не е резултат от резолюцията.

Ако България не предприеме някакви мерки, тази имиджова щета ще стане по-голяма.

Чухме няколко пъти от  български депутати на ЕНП, че България е взела мерки „ние ще си вземем поуки, знаем, прочели сме доклада и ще вземе мерки, така, че следващия доклад да е по-добър". 

Проблемът е, че в този доклад  на комисията, към този момент, няма нито една препоръка.

Може би препоръки ще се оформят след дебат в Съвета и  след дебата в Парламента, които имахме, но към този момент няма препоръки.

Николова прогнозира, че  до изборите  у нас няма да има реформи, но е добре всички да си вземат поуки, и тези, които викат „осанна“, и тези, които викат „разпни го“, защото, първата стъпка да се поправиш, е да опознаеш, къде са ти грешките. 

Няма нищо ново в резолюцията. Всичко е пределно ясно.

Цялото интервю с Юлияна Николова е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Актуализират цените и услугите на общинските фирми в Пловдив

Промени в цените за услугите и таксите за дейности на общинските предприятия ще разгледа Общинският съвет на Пловдив в четвъртък. Предложението е на база на  увеличените им разходи и конкурентноспособност с частните фирми на пазара. По- високи са цените за всички услуги на Дезинфекционната станция, 13 от услугите на „Траурни дейности,..

обновено на 30.07.24 в 12:20

Въпреки решението на КС, каузата ни за съдебна реформа остава

"Истината е, че нямаме доверие на ИТН. През цялото им съществуване те излъчват смесени сигнали. Те свалиха и Правителството, но трябва да си дадем сметка, че точно по инициатива на ИТН се отмениха  част от реформите в Конституцията и съм убеден, че  един ден именно колегите, които инициираха това искане, дълбоко ще съжаляват". Това заяви юристът и..

публикувано на 30.07.24 в 11:06

Ще преговаряме за програма с ясни срокове за изпълнение

Какъв е шансът мандатоносителят "Има такъв народ" да реализира получения трети мандат за съставяне на правителство правителство в раздробения и конфронтиран 50-ти парламент? Според депутата от ИТН Станислав Балабанов, той и неговите колеги искат да се случи нещо за българското общество и то - хубаво.  "Дали това може да стане, е въпрос на лична..

публикувано на 30.07.24 в 11:06

КС гарантира недосегаемост на "избралите" главния прокурор

Направените конституционни промени бяха издържани от законова гледна точка, но Конституционният съд  обяви тези в частта за съдебната система за противоконституционни заради широкото тълкование на т.нар. форма на държавно управление и свързаните с нея изменения в съдебната власт. Това коментира адвокат Емил Георгиев от „Правосъдие за всеки“...

публикувано на 29.07.24 в 10:58

7 пъти може да скочи "Такса смет" заради "замърсителят плаща"

От първи януари догодина общините в страната трябва да въведат нова методика за изчисляване на Такса смет. Тя ще се изчислява на принципа замърсителят плаща. В интервю за Радио Пловдив заместник-кметът Иван Стоянов заяви, че проблемът не е локален, а национален. Според изчисленията на някои общини таксата за битови отпадъци /ТБО/ може да скочи до 7..

публикувано на 29.07.24 в 08:44