Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Резолюцията няма нито една препоръка, няма нищо ново

Приетата резолюция на ЕП за върховенството на закона в България  анализира  Юлиана Николова, директор на портал „Европа“.  Какво можем да „прочетем“ между редовете на  резолюцията и кои са  изводите, които можем да направим за българската политическа действителност.

Наистина, интересът към България беше възбуден от писмата и докладите на Радан Кънев и Елена Йончева, но тя се случва заради доклада за правовия ред, заради вдърховенството на правото, който комисията възложи за първи път, като част от нейния механизъм за върховенството на правото,  каза Николова, и подчерта, че у нас не е чувала, нито е прочела някъде, че тази резолюция  е приета въз основа на процедура, възложена от Комисията и Съвета на друга Комисия в ЕП въз основа на годишни, или други доклади.

 Николова заяви, че  Резолюцията на ЕП  повтаря в голяма степен заключенията на  годишния доклад в частта му за България за върховенството на правото, но  подчерта, че го повтаря по много по-недипломатичен начин.

Докладът казва, че предстои борба с корупцията, че предстои още много да бъде направено по отношение на  решенията за трайни присъди за корупция по високите етажи. Докато парламентът и резолюцията са доста по-директни и казват, че няма осъдителни присъди за корупция по висосите етажи и че в България много трябва да бъде направено.

Николова каза още, че това, което и прави впечатление  и което не е добър сигнал, е това, че управляващите  се съпротивляват на това, че имиджово е ощетена България, което е безспорно. Но това не е резултат от резолюцията.

Ако България не предприеме някакви мерки, тази имиджова щета ще стане по-голяма.

Чухме няколко пъти от  български депутати на ЕНП, че България е взела мерки „ние ще си вземем поуки, знаем, прочели сме доклада и ще вземе мерки, така, че следващия доклад да е по-добър". 

Проблемът е, че в този доклад  на комисията, към този момент, няма нито една препоръка.

Може би препоръки ще се оформят след дебат в Съвета и  след дебата в Парламента, които имахме, но към този момент няма препоръки.

Николова прогнозира, че  до изборите  у нас няма да има реформи, но е добре всички да си вземат поуки, и тези, които викат „осанна“, и тези, които викат „разпни го“, защото, първата стъпка да се поправиш, е да опознаеш, къде са ти грешките. 

Няма нищо ново в резолюцията. Всичко е пределно ясно.

Цялото интервю с Юлияна Николова е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30

Общината планира по-висока събираемост от данъци и такси

Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те?   Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова.  Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..

публикувано на 16.01.25 в 08:35
Теодор Славев

Ще ни управлява коалиция на отчаянието

Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на   коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица"  и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Ще наблюдаваме разнородна власт, но и разнородна опозиция

Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..

публикувано на 15.01.25 в 16:00