Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Експериментално изследване за психичното здраве

| обновено на 11.10.20 в 10:59

Eкспериментално изследване на нагласите на българите спрямо психичното здраве проведено от  „Галъп интернешънъл болкан“, заедно с фондация „Кожа – платформа за психично здраве“, показва тревожните тенденции у нас.

Изследването е инициатива на "Кожа - платформа за психично здраве". Осъществено е след кампания за набиране на средства и е изключително важно в момента, в който стои въпросът за психологическите последици от ситуацията с коронавируса.

45 на сто от хората у нас твърдят, че ако някой си признае за психичен проблем, околните ще започнат да го отбягват. За 37% от българите зависимостите са просто липса на достатъчно воля.

"Основен фактор за по-нетолерантни и стигматизиращи отговори, според изследването, като че ли донякъде е възрастта, но най-вече се откроява образованието. Последното, разбира се, не бива да се абсолютизира, но както може да се очаква, хората с по-благоприятни житейски изгледи са и в по-висока степен „отворени“ според ползваните тук провокативни въпроси. Обратно, групите, застрашени от маргинализация, са и онези, които в по-голяма степен остават при патриархалния нрав. В контекста на последното, и тук „по-затворените“ отговори са тези при мъжете."

Изследването е проведено „лице в лице“ сред 807 души в периода 3-11 септември.

Разговарорът по темата с д-р Пламен Димитров – координатор на международна програма за психично здраве, чуйте в прикаченото аудио!

Обществената дискусия по темата можете да проследите в линка:

http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=5493&fbclid=IwAR1vs3tPnS6P7QQel8uXNSs3NziDEYW-dUzc-4DqZ6l2aOGXuzEmpj9X2mg


БНР подкасти:

Още от категорията

Президентът дойде в Пловдив на конференция за редките болести

XIV–та Национална конференция, посветена на редките болести и на лекарствата сираци, стартира в Пловдив. Организатор на форума, който се провежда под патронажа на Министерството на здравеопазването, е Институтът по редки болести. Специален гост е държавният глава Румен Радев, който връчи Почетния знак на президента на изявени учени в областта на..

обновено на 29.09.23 в 16:25

Какво е "Живот в зелена среда" и възможен ли е у нас?

Над 30 места в България ще се включат тази година в Европейската нощ на учените - SEARCH 2023.  Инициативата започва днес и ще продължи в събота. Популярна наука ще има в Асеновград, Белоградчик, Бургас, Варна, Долна Митрополия, Казанлък, Пловдив, Русе, София, Троян, с. Черни Осъм, Ямбол, дори в родопската теснолинейка..

публикувано на 29.09.23 в 15:14

Нерегламентираният внос подбива цената на гроздето у нас

Лозарите и производителите на вино очакват помощ от държавата за популяризиране на българското вино и грозде на световните пазари, заяви в предаването "Ден след ден" Марин Калнев, член на Националното сдружение на българските лозари. Той посочи, че държавата трябва да спре нерегламентирания внос на грозде от съседни държави.  "Или ако има..

публикувано на 28.09.23 в 16:16
Николай Василев

Социална политика не трябва да се прави чрез данъчните ставки

„Винаги съм бил за единна ставка по ДДС, която сега е 20%, и да се търсят възможности за нейното общо намаляване на 18 или 19%, което е възможно, вместо постоянно да си играем с отделните сектори с диференцирани ставки“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Николай Василев, бивш вицепремиер на България. Той..

публикувано на 28.09.23 в 10:19

Правителството трябваше да реши за ракетите С-300

"Механизмът за поддържане на ракетните комплекси С-300 бе свъзан с участието на руски фирми, което на практика вече е невъзможно". По думите на военния експерт и бивш министър на отбраната Велизар Шаламанов това е валидно и за други оръжейни системи в страната и трябва да се мисли как да бъде намален риска от използването им. Днес Народното..

публикувано на 27.09.23 в 16:49