Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията рефлектира върху психичното здраве на българите

| обновено на 12.10.20 в 16:57
Снимка: БГНЕС

„Пандемията от Covid-19 повлиява по един изключително неблагоприятен начин, както на психиката на здравия човек, така и на състоянието на психично болните. Повечето психични заболявания са предразположени към декомпенсация в условията на такъв психо-социален стрес. И това важи за тревожните разстройства и за психозите. Повлиява се и поведението на соматично болните, хората с физически заболявания, защото те започват да избягват адекватно посещение на планови консултации, на интервенции, включително и оперативни, както и на изследвания, а това затруднява тяхното лечение. На практика те избягват контакт със здравната система, тъй като ги е страх от Covid-19“, каза академик професор доктор Дроздстой Стоянов, който коментира новините, които ни заливат във връзка с пандемията от коронавирус.

Той подчерта, че последствия има и за здравите хора.

„Ние се отчуждаваме едни от други. Защото започваме да живеем в страх от днес до утре, което променя взаимоотношенията ни и нашата ценностна система. Така ставаме по-уязвими към стреса“, обясни Дроздстой Стоянов, който е преподавател в Медицински университет-Пловдив по психиатрия и медицинска психология.

Академик Стоянов обяви, че вече е качена за обсъждане Националната стратегия за психично здраве, която предлага визията за системата за следващите 10 години.

„Тя е дълго чакана не само от потребителите, пациентите и техните семейства, но и от професионалистите, защото реформа в системата не е правена от времето на комунизма. Целите в стратегията са напълно реалистични, но зависят от единството в поведението и решенията, и алианса между политическата класа, експертите и потребителите. Такова единство преди не е имало, поради много причини. Такова единство няма и сега. В стратегията са залегнали основни цели – създаване на условия за интегрирана грижа, по-добър достъп до по-качествени психиатрични услуги, близо до местоживеенето на пациентите, а също и комплексно обслужване на техните нужди“, подчерта академик професор доктор Дроздстой Стоянов, който участва в работната група.

Цялото интервю с академик професор доктор Дроздстой Стоянов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18