Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народното читалище "Христо Ботев" стана на 115 години

КЦМ с дарение за пловдивското читалище "Хр. Ботев"

Финансовото изражение на поредната дарителска инициатива на КЦМ 2000 АД надхвърля 1700 лева

КЦМ 2000 АД дари видеонаблюдение и уникална пейка под формата на книга на читалище „Христо Ботев - 1905“ в Пловдив.
 

Поводът за дарението са честите набези върху сградата – счупени прозорци и разрушена фасада, които затрудняват работата на читалището, каза директорът Красимир Воскресенски:

„Всяка година от 500 до 1000 лв. плащаме за счупени прозорци, изкъртени стени и т.н.“

Идеята за дарението е на Матей Станков, който работи в Цинковото производство на КЦМ, обясни Веселина Балтова, старши експерт „Социална отговорност и администрация“ в дружеството:

„Първоначалната идея бе съвсем друга - в сферата на изкуството, за по-добро бъдеще за децата, които посещават читалището. Но когато дойдохме на място, разбрахме, че то има много по-голяма и належаща нужда и затова се съсредоточихме точно в това – да изградим система за видеонаблюдение, която да позволи на хората, които стопанисват читалището, да бъдат малко по-спокойни във връзка с чести набези върху имуществото. Второто, което с удоволствие даряваме, е една пейка-книга, която действително е уникална, поне за нашия град, която е с гръб корица на избрани творби на Христо Ботев и кореспондира с името на читалището“.

КЦМ прие с готовност идеята на колегата Матей Станков, добави още Веселина Балтова:

„Програмата „КЦМ Благодетел“ е създадена точно с такава цел – наши работници и служители, които желаят да помогнат, имат някаква инициатива, имат нещо, което им е на сърце, първо да ги подкрепим чисто физически – могат да отсъстват от работа, за да осъществят инициативата си. Ние им осигуряваме финансов ресурс, с който да осъществят идеята си. КЦМ, както винаги, прегърна идеята. Досега не е имало случай, в който наш работник да желае да помогне на някого и ние да откажем такава помощ. Изключително щастливи сме, че такива интелигентни и добронамерени хора са наши работници. Това е най-ценният ни ресурс.“

Това е един от най-бързо реализираните проекти. Пейката е изработена в рамките на 5-6 дни. Просто бързахме до 2 октомври да сме готови с дарението като един символ, един подарък към читалището, добави Веселина Балтова.

Финансовото изражение на поредната дарителска инициатива на КЦМ 2000 АД надхвърля 1700 лв.

Красимир Воскресенски обясни, че връзката между КЦМ и читалището е Матей Станков, негов ученик по художествено слово и актьорско майсторство през 80-те години в общинския младежки дом „Спектър“:

„Минаха години, това момче стана член на читалището със съпругата си и както виждате, неговата инициатива днес се осъществява“.

До момента в читалището не са имали видеонаблюдение, но вече разполагат с три камери, свързани с полицията. Пейката е изработена от специализирана фирма от Тутракан, като цялата е покрита с две от най-известните стихотворения на Ботев – „Майце си“ и „На прощаване“. Пейката книга ще бъде поставена вътре в читалището.

На 2 октомври пловдивското читалище „Христо Ботев - 1905“ навърши 115 години от създаването си. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40

Хор от диригенти изпя български фолклорен бисер

В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи. Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за..

публикувано на 02.08.24 в 16:15

Гела е домакин на Гайдарското надсвирване за 21-ви път

Село Гела от днес до неделя за 21-ви път е домакин на Гайдарското надсвирване - най-големият гайдарски празник в Родопите. Богатата фолклорна програма на две сцени, прочутото гайдарско надсвирване, състезания, безплатни уроци по свирене на гайда, демонстрации, занаяти, традиции и родови срещи са само малка част от тридневния празник, който ще събере..

публикувано на 02.08.24 в 09:09

Зам.- кметът Панов и участници в МФФ си размениха подаръци

Сувенири, грузинска ракия, пластики и шапки от фолклорни носии бяха част от подаръците, които участниците в Международния фолклорен фестивал в Пловдив подариха на зам.-кметът Пламен Панов. Това се случи на традиционната среща между Панов и артистите от всички трупи часове преди кулминацията, която е спектакълът на грузинския държавен ансамбъл..

публикувано на 01.08.24 в 14:00