За нашите и македонските спорни въпроси събеседваме с доц. д-р Милен Михов, заместник-председател на ВМРО и депутат от Обединени патриоти, говорим за силата на договора за добросъседство, за тона на Европейската комисия, за резолюцията, която подписаха част от депутатите в ЕП.
Доц. Михов каза, че не е изненада реакцията на управляващите в Скопие, когато преди ден Зоран Заев определи изказването на министъра на външните работи Екатерина Захариева като "нито добросъседско, нито братско, нито европейско" и допълни, че ако нещата останат такива, македонският народ трябва да се подготви, че преговорите няма да започнат през декември. Министър Захариева посочи изпълнението на договора за добросъседство като ключово условие за напредъка на Северна Македония към ЕС - става дума за общата история между двете страни.
Народният представител подчерата: "Те се опитват да заобиколят основния въпрос, който стои в двустранните отношения, а именно т.нар "македонизъм", или наложената и в експлоатация представа за миналото на Македония като страна и нация с антична, дори средновековна давност, различна от българската. В това отношение Зоран Заев и ръководителите на Северна Македония се отиват да персонифицират българската позиция.
Тук е важно да се припомни, че имаме няколко много важни документи за българската позиция, това са: позицията на БАН за т.нар. "македонски език", това е декларацията на Народното събрание, както и меморандумът на външно министерство, което становище бе разпратено в Европа на правителствата на нашите партньори. По тази линия имаме единно становище на България, че не може да се стартират разговори за присъединяване на Северна Македония на тази антибългарска основа."
Според Милен Михов част от политическите сили са направили тежък компромис, подписвайки се под резолюцията на ЕП, където бе пришита и темата за "македонското малцинство".
"Това е тема, която е невъзможно да се дискутира, не само въз основа на договора за добросъседство между България и Северна Македония, но е невъзможно да се дискутира и от вътрешнополитически и обществен аспект", каза доц. Михов.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..