Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Демографската криза у нас се засилва

Как се развива демографската криза у нас, за която ни припомниха в контекста на прогнозно недостигащите пенсии в близкото бъдеще.  Коментарът е на акад. Петър Иванов, директор на Демографския институт към Българска академия на науките и изкуствата.

Акад. Иванов заяви, че прирастът през последните години е отрицателен. Демографията не може да бъде излъгана, защото България намалява с 60 000 на година от естествения прираст, емигрират 70 000 или общо намаляваме с 130 000 души на година. Средно това прави 356 души на ден. За да бъде сметката коректна, България всеки час намаляна с 19 етнически българи и се увеличава с 4 представителина ромското общество.Това показва, че циганският етнос увеличава раждаемостта. Само след  няколко десетилетия българският етнос ще стане малцинство. През 2050 година Българите ще бъдат около 800 000, а циганите ще бъдат 3 500 000.

„Тези данни трябва да притеснят цялата държава, но това не е така. Тенденцията се развива след 1990 г. и се превръща в демографска криза. За сравнение през 1950 г. новородените са 182 000, а сега са 48 000. За статистиката има значение и средната продължителност на живота, която е 70 г. за мъжете и 77 г. за жените. За съжаление България е на първо място по смъртност и изчезване на населението от 230 държави по света.“

Акад. Иванов уточни, че данните от регионална гледна точка за София и Смолян са различни. Според данни на НСИ в Родопите населението 

ще се стопи до 17 000 след няколко десетилетия, като 12 000 от тях ще бъдат старци.

Има ли възможност за промяна, откъде може да дойде?

„Никой не се интересува от темата за демографията. Интересът  може да бъде само от комерсиална гледна точка, как да се спечелят пари от разработване на някакви проекти, посочи още акад. Иванов.

Интервюто с акад. Петър Иванов е в звуковия файл.   


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Веси Кокалчева, българска учителка в Лондон

Носим България в сърцето и празника в душата

На 24 май говорим с педагога  Веси Кокалчева , преподавател с 45-годишен стаж. От 18 години тя живее в Лондон, работила е в две български неделни училища, сега е учител на свободна практика. Пред Радио Пловдив тя сопдели, че българите в британската столица ще отбележат празника на светите братя Кирил и Методий официлано тази събота и неделя, тъй..

публикувано на 24.05.24 в 18:32

Българите знаят ролята на своя език в световната култура

"Когато солунските братя се борят за нашата писменост, те са направили това, което много по-късно ние добавяме в химна им -  към огнения дух са добавили огнения меч. Огненият меч ние българите сме употребявали и продължаваме да употребяваме по един достоен начин – знаем какви автори, изпълнители и музиканти имат българите. Ние продължаваме..

публикувано на 24.05.24 в 16:39

Краснописанието е път за духовно усъвършенстване

Една от проявите в Пловдив на днешния 24 май е демонстрация на ръчно калиграфско изписване. В градината на Къщата музей „Христо Г. Данов“ в Стария град всеки желаещ може да се докосне до изкуството на красивото писане. Ще бъде показано как се изписва Старобългарско уставно писмо, а също и ренесансовият шрифт Канчелареска (Cancellaresca) във..

публикувано на 24.05.24 в 14:54

Виктор Костов от НУМТИ - Пловдив към Виенската консерватория

В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 14 млади пловдивски творци получиха награда "Почетна значка" от община Пловдив.   За своите творчески постижения бяха отличени  Илиян Тиганев – диригент и председател на ППД „Ангел Букорещлиев“,  Юлия  Йорданова – Керана, актрисата..

публикувано на 24.05.24 в 12:34

Мечтая един ден български учен да получи Нобелова награда

Проф. Д-р Милен Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив получи за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. За последните пет години..

публикувано на 24.05.24 в 12:13