Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Амбициозното патриотарство обезценява смисъла на 24 май

24 май - ден на българската или на славянската писменост? Депутатите от комисията образование и наука дискутират в днес, след като вече приеха на първо четене промяната и след чутите вече възражения на учените, според които промяната несправедливо ограничава до местно значение европейският принос на делото  на Кирил и Методий. 

Според проф. Славия Бърлиева от Центъра по Кирило- Методиевисткия център към БАН предложението за промяната издава провинциализъм и амбициозно патриотарство, което прави повече бели, отколкото да принася ползи.

Тя припомни, че братята още от средновековието се първо се почитат като славянски апостоли. Цялото слявянство почита делото на Кирил и Методий, а в Чехия таза традиция датира от 14 век, припомни професорът и призова да се даде широка подкрепа за истинното знание.

Махайки славянството от името на празника, ние откъсваме делото на братятя от общоевропейското, коментира ученият. Сред аргументите й е че глаголицата и кирилицата са две страни на една и съща култура. А с политическите аргументи и разделянето им се налива в мелницата на недобросъвестен също политически  прочит отвън.

В наименованието дори се изпуска да се споменат иманата на Кирил и Методий. Улисани в политически уклони, забравяме какво празнуваме, казва още проф. Бърлиева. 

"Това е безотговорно и сами си режем клона. Защо трябва, когато сме признати за носители на тази книжовност за целия славянски свят, да го затворим в тесните си граници, защото имаме провинциално мислене".

Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще получим самолети F-16, но няма да има къде да ги държим

България е една от 13-те държави в НАТО, които тази година покриха изискването разходите за отбрана да са 2% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това заяви пред Радио Пловдив Вилис Цуров , председател на Управителния съвет на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“. Той коментира, че с членството на страната ни в Алианса коренно се е..

публикувано на 29.03.24 в 15:30

Промените в Конституцията създават риск Радев да я наруши

"След промените в Конституцията от края на декември 2023-та като че ли не очаквахме толкова бързо  да реализират своето действие новите разпоредби по повод на формирането на служебното правителство и насрочването на парламентарните избори.  Проявяват се две задължения и в зависимост от това, на кое от тях ще придадем по-голямата тежест, зависи и как ще..

публикувано на 29.03.24 в 11:19

Млад мъж дарява инвалидни колички в Първомайско

Млад мъж от първомайското село Бяла река събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 29-годишният Димитър Иванов, който в продължение на няколко години е живял в Съединените щати, е от младите хора, които са се завърнали в България. Той се занимава със земеделие и животновъдство в родното си село и в същото..

публикувано на 29.03.24 в 10:54

Собствениците на земи са против промените в закона

Депутатите узакониха обработването на ниви без съгласието на собствениците им, като гласуваха на второ четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), с които променят правилата за сключване а доброволни споразумения. С какви аргументи от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи..

публикувано на 29.03.24 в 10:10
Даниел Стефанов

Няма реална пречка изборите да са 2 в 1

Политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира в програма "Ден след ден" политическата ситуация, възможностите за избор служебен премиер и предстоящите избори. Според него през следващата седмица президентът ще направи своите консултации с политическите партии и записаните в Конституцията възможни кандидати за служебен премиер. Той смята,..

публикувано на 28.03.24 в 16:47