Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Господинов в "Добро утро, ден!"

| обновено на 16.10.20 в 17:10

За миналото, за времеубежищата, за прозренията, за бъдещето и за уроците...За всичко това говорим с Георги Господинов в „Добро утро, ден!“. Той е един от най-превежданите български автори след 1989 година. Автор е на романите „Естествен роман“ и на „Физика на тъгата“, а тази година излезе и „Времеубежище“. Книгата се появи в момент, когато целият свят беше затворен заради пандемията от Covid-19.

„Написах книгата сравнително бързо, за една година. Имах усещането, че нещо ще се сгромоляса и аз трябва да я свърша преди този срок. Моята тревога беше, че изведнъж ще се окажем без бъдеще. Изведнъж ще се окажем на ръба на нещо, което няма ход напред и затова ще се обърнем към миналото ни“, казва Георги Господинов.

Сред книгите му са още "Невидимите кризи", "Там, където не сме". Автор е на стихосбирките: "Лапидариум", "Черешата на един народ", "Писма до Гаустин" и "Балади и разпади" (2007).

Господинов казва, че бъдещето трябва да е максимално близо до настоящето, защото „ако имаме рязко друго бъдеще, значи някъде нещо рязко се е счупило, и сме изгубили парче от време и хора“.

Чуйте петте части от интервюто на Антония Попова с Георги Господинов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55