За миналото, за времеубежищата, за прозренията, за бъдещето и за уроците...За всичко това говорим с Георги Господинов в „Добро утро, ден!“. Той е един от най-превежданите български автори след 1989 година. Автор е на романите „Естествен роман“ и на „Физика на тъгата“, а тази година излезе и „Времеубежище“. Книгата се появи в момент, когато целият свят беше затворен заради пандемията от Covid-19.
„Написах книгата сравнително бързо, за една година. Имах усещането, че нещо ще се сгромоляса и аз трябва да я свърша преди този срок. Моята тревога беше, че изведнъж ще се окажем без бъдеще. Изведнъж ще се окажем на ръба на нещо, което няма ход напред и затова ще се обърнем към миналото ни“, казва Георги Господинов.
Сред книгите му са още "Невидимите кризи", "Там, където не сме". Автор е на стихосбирките: "Лапидариум", "Черешата на един народ", "Писма до Гаустин" и "Балади и разпади" (2007).
Господинов казва, че бъдещето трябва да е максимално близо до настоящето, защото „ако имаме рязко друго бъдеще, значи някъде нещо рязко се е счупило, и сме изгубили парче от време и хора“.
Чуйте петте части от интервюто на Антония Попова с Георги Господинов:
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..