Журналистът Мартин Карбовски гостува тази вечер в Пловдив с новото издание на документалния си роман „Черните пътища на Европа“. Написана преди 13 години, книгата е допълнена със снимки на самия автор от пътуванията му в Европа и има нов предговор. Премиерата на второто издание е от 18,30 часа в Новата спортна зала на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ на бул. „България“ 236. Входът за срещата с Мартин Карбовски е свободен, а носенето на маски – задължително, напомнят организаторите.
През 2007 година авторът започва своята обиколка из континента така:
„Съдбата раздава на хората различни държави, различни родини. Българийките шумят; шушнат и шумолят, като листа от смачкани паспорти, държани дълго в задни мъжки емигрантски джобове – препоени с пот и после изсъхнали от директно слънце. Бедната ми страна, наистина.“
През 2020 година Карбовски прави паралел между видяното тогава и сегашното ни „епохално пътешествие в Нова Европа“. Затова посочва:
„Това е една българска книга, в нея се разказват истории за изчезващи хора и намаляване на популацията. Разказвам за капките, от които чашата пресъхва. Живителните капки, които губим в началото на епохалното ни пътешествие в Нова Европа. Гледайки тая Европа имам много какво да кажа против племето си, ако то не пожелае реформа. Или катарзис. Или пречистване чрез трагедия. То и няма друго пречистване...
Държа да ви дам тази книга, защото смятам, че в първата четвърт на 21-ви век не сме на правия път. Защото изчезваме. Ако не изчезнем, ще бъде защото сме писали и говорили, и спорили. Ако изчезнем - нищо няма значение. Ни книга, ни библиотека, ни тоалетна, ни гробище.
Изчезваме.
И ако ви се струвам неподходящ, за да ви съобщя тази новина, припомнете си, че Бог избира за работата си винаги неподходящите хора.“
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..