Със спектакъла "Кученцето, което не можеше да лае" по Джани Родари, в Пловдивския куклен театър на 31 октомври се закрива първият фестивал „Месец на Джани Родари“.
История за едно съвсем малко кученце, оставено в торба, насред големия и непознат свят. Без да има кой да го научи как се лае, то тръгва по своя път. Очакват го много срещи, приключения, игри, опасности и изненади, в които всеки се опитва да му наложи общоприети правила, преди то да открие своята истинска природа и същност.
Пиесата на Христина Стоилова е написана по едноименната приказка на Джани Родари и в нея за първи път в българската куклено-театралната история се включва луп стейшън - начин на записване и наслагване на музика, която изпълняват актьорите.
В оригиналната приказка, Джани Родари предлага четири варианта за финал, а в спектакъла са включени всичките. Режисьор е Веселин Бойдев. Сценографията е на Христина Стоилова, музика - Иван Гърбачев, с актьорското участие на: Даниела Тенева, Димитър Николов, Наталия Василева, Румен Караманов.
“Кученцето, което не можеше за лае“ е последното представле на фестивалния октомври, посветен на Джани Родари, в който досега се включиха куклени театри от цялата страна. „Много съм щастлив от фестивала, каза директорът Петър Влайков, от спектаклите и от актьорите, които се включиха в творческите работилници с децата.
За следващата година се обсъжда избор между двама драматурзи - български и европейски, на които отново да бъде посветен един фестивален месец.
Днес в рамките на фестивала изтича срокът за подаване на творби за конкурса за деца от 8 до 12 години. Досега има над 100 рисунки, и 40 приказки и стихчета. Те ще се оценяват от жури от Националната художествена гимназия и Гимназията за сценични и екранни изкуства.
В звуковия файл е репортаж с екипа на спектакъла.
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..