Със спектакъла "Кученцето, което не можеше да лае" по Джани Родари, в Пловдивския куклен театър на 31 октомври се закрива първият фестивал „Месец на Джани Родари“.
История за едно съвсем малко кученце, оставено в торба, насред големия и непознат свят. Без да има кой да го научи как се лае, то тръгва по своя път. Очакват го много срещи, приключения, игри, опасности и изненади, в които всеки се опитва да му наложи общоприети правила, преди то да открие своята истинска природа и същност.
Пиесата на Христина Стоилова е написана по едноименната приказка на Джани Родари и в нея за първи път в българската куклено-театралната история се включва луп стейшън - начин на записване и наслагване на музика, която изпълняват актьорите.
В оригиналната приказка, Джани Родари предлага четири варианта за финал, а в спектакъла са включени всичките. Режисьор е Веселин Бойдев. Сценографията е на Христина Стоилова, музика - Иван Гърбачев, с актьорското участие на: Даниела Тенева, Димитър Николов, Наталия Василева, Румен Караманов.
“Кученцето, което не можеше за лае“ е последното представле на фестивалния октомври, посветен на Джани Родари, в който досега се включиха куклени театри от цялата страна. „Много съм щастлив от фестивала, каза директорът Петър Влайков, от спектаклите и от актьорите, които се включиха в творческите работилници с децата.
За следващата година се обсъжда избор между двама драматурзи - български и европейски, на които отново да бъде посветен един фестивален месец.
Днес в рамките на фестивала изтича срокът за подаване на творби за конкурса за деца от 8 до 12 години. Досега има над 100 рисунки, и 40 приказки и стихчета. Те ще се оценяват от жури от Националната художествена гимназия и Гимназията за сценични и екранни изкуства.
В звуковия файл е репортаж с екипа на спектакъла.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..