Със спектакъла "Кученцето, което не можеше да лае" по Джани Родари, в Пловдивския куклен театър на 31 октомври се закрива първият фестивал „Месец на Джани Родари“.
История за едно съвсем малко кученце, оставено в торба, насред големия и непознат свят. Без да има кой да го научи как се лае, то тръгва по своя път. Очакват го много срещи, приключения, игри, опасности и изненади, в които всеки се опитва да му наложи общоприети правила, преди то да открие своята истинска природа и същност.
Пиесата на Христина Стоилова е написана по едноименната приказка на Джани Родари и в нея за първи път в българската куклено-театралната история се включва луп стейшън - начин на записване и наслагване на музика, която изпълняват актьорите.
В оригиналната приказка, Джани Родари предлага четири варианта за финал, а в спектакъла са включени всичките. Режисьор е Веселин Бойдев. Сценографията е на Христина Стоилова, музика - Иван Гърбачев, с актьорското участие на: Даниела Тенева, Димитър Николов, Наталия Василева, Румен Караманов.
“Кученцето, което не можеше за лае“ е последното представле на фестивалния октомври, посветен на Джани Родари, в който досега се включиха куклени театри от цялата страна. „Много съм щастлив от фестивала, каза директорът Петър Влайков, от спектаклите и от актьорите, които се включиха в творческите работилници с децата.
За следващата година се обсъжда избор между двама драматурзи - български и европейски, на които отново да бъде посветен един фестивален месец.
Днес в рамките на фестивала изтича срокът за подаване на творби за конкурса за деца от 8 до 12 години. Досега има над 100 рисунки, и 40 приказки и стихчета. Те ще се оценяват от жури от Националната художествена гимназия и Гимназията за сценични и екранни изкуства.
В звуковия файл е репортаж с екипа на спектакъла.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..