Повече пари за здравеопазване през 2021 година, и още пари за заплати, запазаване на работни места, това декларираха от правителство за бюджета след като президентът Румен Радев заяви, че той е "разоряващ".
Отделени са 1 млрд. 650 млн. лева за домакинствата, 577 млн. за бизнеса, 749 млн. лева свързани с държавните структури, за борба с коронавируса.
Агоп Каспарян, икономист от институт "Рего" в програма "Точно днес" на Радио Пловдив прави анализ за новите цифри на бюджет 2021. С него говорим и за мерките в защита на бизнеса, домакинствата и управлението във времето на криза, предизборните сметки с новите графи за важното пресмятане.
Каспарян посочи, че неговият прочит на цифрите никак не е розов, по - скоро е доста негативен. Бюджетът според него е напълно кампаниен и ще ни вкара в дългова криза.
"Изключително големи пера са разбивките върху инвестиции за тези, които все пак не са изгубили доходите си", смята Агоп Каспарян. Той уточни, че икономическата логика е такава, че се помага на тези, които са изгубили доходите си. "В кризата сега преди всичко губях доходи и част от приходите си тези, които са в частния бизнес", допълни икономистът. Тойно частит бизнес е движещ в икономиката.
"Виждаме също така, че еднократните помощи за пенсионерите ще са до март, което няма икономическа логика, също така 40-те лева за хората с малки деца няма изобщо да мотивират семействата", заяви Каспарян. Той каза още:
"Програмата 60 : 40 не е ефективна по ред причини, първо може самата пропорция да е по-различна, например 80 : 20, или 90 : 10, защото тогава бизнесът ще реагира и ще има глътка свеж въздух. В редица европейски държави, които са близки до нас имат безвъзмездни помощи, които са част процентно от БВП, има отложени плащания за бизнеса за осигурките, също е важно и у нас да има безлихвени кредити за бизнеса. Има ли политическа воля, всичко може да се случи. Сега има воля да се увеличат заплатите в държавнта администрация и да се увеличават пенсиите, което се представя като ковидмярка."
Икономистът прогнозира, че може да има вето на бюджета от страна на президента. Той заключи: "Когато критикуваш е хубаво да даваш идеи за промени, а от него (Румен Радев) няма да има такива и не очаквам."
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..