20 от 115 легла са предвидените за лечение на леки случаи на ковид, в съответствие с решението за разкриване на ковид-отделение. Проблемът обаче освен структурен, е най-вече свързан с човешките ресурси. Болницата не е изолиранан от проблемите на останалата част от България, но след като персоналът на новото отделение ще влиза в него на ротационен принцип, не зная докога ще издържим", заяви управителят на МБАЛ Първомай д-р Румяна Бойлова.
36 лекари и 76 медицински сестри обслужват 6 клинични отделения. Всички те работят по график в своите отделения и това би довело до натрупване на много часове. Във всяко едно отделение и сега има дефицит на лекар, медицинска сестра и санитар. Лекарите, които лекуват в ковид-отделението са интернисти, нямат опит в лечението на новото заболяване.
"Независимо, че в Община Първомай няма голяма заболеваемост, в болницата има 1 доказан случай от последните трима приети пациенти", заяви още д-р Бойлова.
„Ковид-отделението в общинската болница в Раковски работи от 28 октомври. Отделили сме 15 болнични легла за лечение на ковид, но първият случай бе приет в четвъртък вечерта. На практика цялото вътрешно отделение е преструктурирано в новото отделение за ковид болни. Така няма и пресичане на потоци различни пациенти“. Това подчерта управителят на общинската болница в Раковски д-р Иван Томбашки.
Като най-голям проблем за здравното заведение той определи също недостига на медицински кадри. В трите терапевтични отделения работят по график по трима лекари. Недостигът на лекари и сестри е чувствителен и за да се осигурят лекари за новото отделение, трябва да се разчита на интернистите и невролозите или да бъдат командировани лекари от други места.
Д-р Томбашки обаче подчерта, че очаква в болницата да постъпи и инфекционист, за да стартира работата в отделението. По думите му, болницата е малка и няма как да поеме лечението на тежките случаи на ковид.
Над 100 са канрантинираните в момента граждани на Раковски, а от началото на пандемията болните са били около 50, от които повечето са вече излекувани, а тежките случаи се лекуват в болници в Пловдив.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..