Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ковид леглата са достатъчно, проблемът е в организацията

| обновено на 02.11.20 в 11:19
Снимка: БГНЕС

„Формално погледнато – тази заповед е в нарушение на закона и на Националната здравна карта, които са официални документи“. Така д-р Стойчо Кацаров, предс. на Центъра за защита правата в здравеопазването, бивш зам. министър на здравеопазването и депутат, коментира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив заповедта на здравния министър за проверки на болници, които отказват да разкрият ковид-легла. 

По думите му: „легла има достатъчно, капацитетът на нашата здравна система е много по-голям, отколкото е натоварването“, а проблемът, на който ставаме свидетели в момента, той вижда „преди всичко в лошата организация на здравната система“: „Годишно в България се осъществяват над 2 милиона хоспитализации. От коронавирус общият брой на хоспитализациите от 1 март до ден днешен е под 10 хиляди. Всички тези легла са разкрити с персонал“ – посочи д-р Кацаров.

Според него, в момента са заети малко над 2 хил. легла за ковид-болни. Той изчисли: „Би трябвало да има около 5 хиляди свободни легла само за ковид. Къде са тези легла, защо не са заети, защо трябва да се разкриват нови? На тези въпроси трябва да отговори министърът“.

Д-р Кацаров е на мнение още, че „не може да е система тази, в която болният сам си търси легло“. По думите му, „това означава тотална дезорганизация“. Той разкритикува подхода "да се хвърли всичко върху болниците" като неправилен, защото в него са включени специализирани болници като очни,  урологични и други. И попита кой ще покрие рисковете, ако нещо се случи с пациент в болница, в която няма специалисти за лечение на коронавирусна инфекция, а по разпореждане е длъжна да приеме такъв и да го лекува.

Д-р Кацаров вижда едно от решенията в намиране на механизми лекарите в извънболничната помощ да се включат в процеса. Според него още, ако нямаме план за борба с епидемията,  мерките, които се прилагат, е вероятно да не дадат очакваните резултати. В същото време: „пораженията сред хората с други болести ще са много по-тежки“, допусна той.

Цялото интервю с д-р Стойчо Кацаров е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34