Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тероризмът има "мозък" и нишки, които си взаимодействат

Съществува ли връзка между терористичната атака в сърцето на Австрия и изборите за 46-ия американски президент? За новото лице на терора и целите му и доколко случващото се на улиците е симптом за  големи промени, коментарът е на експерта по национална сигурност проф. Димитър Йончев.

Върнахме  се  назад във времето още с падането на Берлинската стена, което стана по мирен начин. Големите държави Германия, Франция Великобритания и САЩ се оказаха без контрол. Много бързо се разгърнаха мрежите за движение, а това доведе до тежки последици и изостряне на отношенията.

Според проф. Йончев има поводи.

„Това безумно поведение на фрацузите, които се държат като якубинци с техния принцип „Говори високо и стъпвай твърдо“, въпреки урока преди няколко години с карикатурите на Мохамед. Те продължиха настойчиво да не зачитат ценностите на другите. Това хулиганско поведение служи за поводи на напрегнатата ситуация. От другата страна има „мозък“ на терора, нишки, които се дърпат. Всичко това, което се случва през последните 2-3 седмици показва на европейците, че освен коронавируса, животът им  няма да е спокоен, не могат толкова дълго да се радват на благоденствие. Свърши този безметежен живот от последните десетилетия на златния милиард“.

Проф. Йончев посочи още, че няма спокойно място. Терористите удариха Виена, най-тихата и приятна за живеене столица. Това е смисълът на тероризма, да внесе страх в обикновения човек. Преди повече от 40 години геополитикът Карл Смит казва, че в следващия век няма да има класически войни, а градски партизани. Това са въоръжени хора, които са сложили главата в торбата, движат се в тълпата и избиват хората безугледно.

За сигурността на обществото:

„Науката работи по темата, даже има десертация „Управление на несигурността“. Изглежда като дървето желязо, но светът се разпада и всеки търси решение където му е удобно. Гражданите не са спокойни, не виждат как държавата може да им гарантира сигурност. Сигурността се превръща в личен и групов проблем. Фактите сочат, че колкото е по-толерантна държавата, толкова е по-ниска имунната и защита. Интеграцията на малцинствата и промяната на културата не са лесни неща. Казваш, че нещо е мултикултурно, правиш семинар, основаваш фондация и след това малцинствата няма да раждат деца, да ходят на училище, защото си харчил пари по разни програми. Това са фантасмагории".

За президентските избори в САЩ:  

"Който и да е президент ще води икономическа война с Китай, Русия е основен враг, а европейците да се отворят към американските икономически интереси. Големите оси на външната политика едва ли ще се променят. Ще живеем в леко световно безредие и ще се спасяваме. Българите го можем, първо гледаме суматохата, после влизаме в нея", заяви проф. Димитър Йончев.

Интервюто с проф. Димитър Йончев, експерт пто национална сигурност е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15