„За голямо съжаление, статистиката е такава, каквато е в цяла Европа. Трябва да бъдем обективни обаче да я използваме , за да прогнозираме, анализираме и вземем най-правилните решения. В този смисъл всички възможности за диагностика, включително и антигенните тестове, са добра възможност да се ориентираме към всички огнища на заразата и да предприемем адекватните мерки за ограничаването й". Това заяви д-р Андрей Кехайов – президент на Югоизточноевропейски медицински форум.
По думите му, няма нищо по-добро от това да има такъв обективен критерий, какъвто могат да бъдат антигенните тестове, които сега се лансират. Като аргумент той посочи, че редица кметове, които са си направили такива тестове в малки центрове, са успели да се ориентират за разпространението на заразата и са взели допълнителни превантивни мерки.
„Дори би трябвало да се потърси възможност от здравните власти за още по-сериозно оптимизиране на средствата за антигенните тестове. Заедно с PCR-тестовете, те ще бъдат решаващи за статистиката“.
За управление на този процес е необходима ясна национална и регионална визия. Действията на областния управител на Пловдив са адекватни, подчерта д-р Кехайов.
България разполага с достатъчна материална база, която може да бъде адаптирана към възможностите за лечение. Решаващ обаче се оказва дефицитът на медицинските лица. Ето защо трябва да бъдат предприети бързи стъпки за задържане на младите медицински кадри след завършването им в страната ни.
Налице е тенденция за намаляване с 20% на числото на завършващите лекари.
Лекарите в инфекциозните отделения са и над 70 години.
„Лекарят е лекар до края на живота си. Но ако ние не прогнозираме и не правим правилна политика в този момент да задържим и върнем и онези лекари, които днес работят за други страни, които сега са около 5-6 хиляди, проблемът няма да бъде решен. За това трябва да търсим всякакви резерви“, заяви д-р Кехайов.
Той бе категоричен, че независимо, че страните имат различни ресурси, политикат на всички тях по отношение на проблемите на здравната система, трябва да бъде в една посока“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра. Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив синоптикът проф. Димитър Атанасов, който работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията. Синоптикът..
Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС. Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..
Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас? Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..
Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..