АМТИИ отбеляза днес патронния си празник, който се чества на 16 ноември - рождената дата на основателя на висшето училище проф. Асен Диамандиев.
Въпреки, че това тържество ще остане в хрониките като тържество по време на пандемия, благодаря на преподаватели, студенти и администрация за търпението, усилията, стремежа за успех, ентусиазма и смирението, проявени в необичайни условия, каза по време натържеството ректорът проф. Тони Шекерджиева – Новак.
Нашият патрон казваше: „Голямо е удовлетворението ми, когато усетя у студентите нравствени качества на доблестни българи, когато видя професионалното им израстване и най-вече социалната им реализация“. Те продължават нашия път, а няма нищо по-хубаво от това, да видиш как твоята посока е поета от млади, ентусиазирани хора. Бъдете здрави, честит празник“-поздрави присъстващите ректорът проф. Шекерджиева-Новак.
Проф. Милчо Василев подчерта далновидността на Асен Диамандиев, който първи в България е осъзнал колко е важно завършващите музикалните училища в Котел и Широка Лъка да има къде да продължат висшето си образование. „Създадените от него специалности „Народно пеене“ и „Народни инструменти“ в АМТИИ са уникални и до днес“-припомни Милчо Василев.
Ръководството постави на паметника голяма кошница цветя, а по време на събитието коридорите на Академията се огласяха от песни, композирани от Асен Диамандиев.
На 31 януари 2019 г. Народното събрание на Р България гласува преименуването на АМТИИ с името на основателя на висшето училище проф. Асен Диамандиев- човекът, който през 1964 г. използва авторитета си на музикант и общественик, за да открие в родния си град първото в страната извънстолично висше училище по музика. Актът на преименуване бе по идея на тогавашния ректор проф. Милчо Василев, подкрепен от Академичния съвет на АМТИИ, а след това и от Министерството на образованието и науката, Парламентарната комисия по културата и медиите и Министерския съвет.
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..