Проф. дфн Мария Шнитер от ПУ ще изнесе онлайн лекция на тема „Инициационни ритуали в племената сабини, покот и карамоджи в Източна Африка“ на 17 ноември от 16 часа. Организатор е Институтът по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
В лекцията ще бъдат представени резултати от теренно проучване на тема „Обрязването като централен момент в жизнения цикъл на племената в източна Африка“, проведено в рамките на Екваториална академия за мир, организирана от Uganda Martyrs University – Kampala, съвместно със CEDAR, през декември 2019 г.
Темата на академията – „Body culture in East Africa”/ Културата на тялото в Източна Афркиа, дава възможност за наблюдения и анализи върху процесите на трансформация на традиционната култура на разглежданите общности, която е сравнително слабо позната в извънафриканския научен контекст.
Участниците в изследването са от САЩ, Япония, Уганда и съседните и държави, от Европа участник е само проф. Шнитер.
Въпреки че ритуалът на обрязването на момчетата и момичетата вече е криминализиран, той продължава да се практикува, но "вече не тържествено, а тайно". Особено от племена, които живеят високо в планините, на границата между Уганда и Кения.
Проф. Мария Шнитер е преподавател в Пловдивския университет от 1984 г. Като стипендиант на Фондация “Александър фон Хумболд” от 1992 г. е специализирала в университетите във Фрайбург, Вюрцбург, Берлин и Кьолн.
Между 1999 и 2003 г. преподава български език, литература и култура в университета Виена, Австрия. Основател и първи декан на Философско-историческия факултет на Пловдивския университет. Чете лекции и участва в научни форуми в Италия, Великобритания, Белгия, Израел, Русия.
От 2011 г. е съдиректор на Международното лятно училище по религии и обществен живот, провеждано в Пловдив. Автор на научни трудове, публикувани у нас и в чужбина.
Интервюто с проф. Шнитер е в звуковия файл.Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Катрин..
С „ Живописни рисунки “ на Бояна Попова Градската художествена галерия сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г. Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...
„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..
Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..