От доклад на управителя на общинската КОВИД болница проф. д-р Петър Петров стана ясно, че определените към настоящия момент лимити на общинската болница от НЗОК са крайно недостатъчни за финансиране на дейностите за лечение на пациенти с COVID-19. В момента тя получава 325 507 лв. месечно, като за ноември лимитът вече е достигнат. За да бъде осигурено необходимото лечение при изпълнен капацитет на болницата от 137 легла, средномесечният й лимит трябва да бъде увеличен до 750 хиляди лева.
„Във връзка с това съм разпоредил зам.-кметът Анести Тимчев и директорът на дирекция „Здравеопазване“ д-р Калин Калинов да проведат спешни преговори с НЗОК, за да се обезпечи дейността на единствената изцяло КОВИД болница в страната“, заяви кметът.
Той съобщи, че в болницата вече има специализирана PCR лаборатория. За целта е осигурен съвременен апарат за PCR и се очаква всеки момент тя да бъде реферирана.
На преден план остава кадровият проблем, въпреки допълнителните два екипа, командировани в общинската болница от „Уромедикс“ и „Медикус алфа“. За обезпечаване на трите КОВИД отделения са необходими още 6 лекари и 22 медицински сестри. Водят се преговори за привличане на специалисти, за да се гарантира лечението на пациентите, коментира д-р Калин Калинов.
До дни в лечебното заведение влизат на работа трима доброволци, които са студенти в пловдивския медицински университет. Сред тях е Михаела Тонева, която е учи за медицинска сестра и в четвърти курс. Тя работи в УМБАЛ „Свети Георги“, но ще влезе като доброволец в ковид болницата от 1 декември. Не скрива, че ще има периоди, в които ще й се налага да работи по 24 часа в денонощието.
Михаела Тонева казва, че не се страхува за собственото си здраве и споделя, че е решила да стане доброволец в болница „Свети Мина“ за да е в помощ на хората.
Според нея причината за големия брой на заразени с коронавирус у нас, се дължи на подценените мерки.
Друг от сериозните проблеми, който стои е дооборудването на МБАЛ „Св. Мина“ с необходимата медицинска апаратура за диагностика и лечение.
В болницата има само 40 напълно функционални кислородни поста от наличните 85. Дебитът на настоящата система не позволява захранване с кислород на повече от 50 поста. За да бъде адекватна към новия брой легла по стандарт системата се нуждае от цялостен ремонт и увеличаване броя на работещите кислородни постове до 90. По предварителни изчисления стойността му е 75 000 лв. Също така са необходими пациентски монитори с електроди и сензори за кислородна сатурация – 45 броя (за минимум 1/3 от леглата), 30 функционални легла и толкова аспирационни помпи, дефибрилатори, ЕКГ апарати, портативен транспортен респиратор с кислородни бутилки, подвижен рентген, кръвно-газов анализатор и др.
74 годишна медицинска сестра, изготвяла документи с невярно съдържание е разкрита в Пазарджик. Полицейската акция е реализирана от икономическа полиция, след проверка на кабинета й в едно от училищата в града. В него били открити множество незаконно притежавани печати с данните на лични лекари и диагностично-консултативни центрове. С тяхна..
Председателят на Общинския съвет в Садово Атанас Телчаров настоява в писмо до служебния премиер Димитър Главчев за спешни мерки, за да се прекратят обгазяванията в района на Катуница. Сухи треви горят между селата Ягодово и Катуница Причината е, че девети ден хиляди хора от Катуница и района се оплакват от ежедневни обгазявания заради..
МОСВ апелира да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване по Южното Черноморие, както и за напояването през 2025 година. Като първа мярка от екоминистерството предлагат за ноември да се намалят разрешените за ползване водни обеми с 29,5 милиона кубически метра в сравнение с октомври. Към настоящия..
Делото за убийството на Димитър Малинов беше отложено за пореден път за 17 и 18 декември. Тогава ще бъде изслушана назначената от съда видеотехническа експертиза, която ще бъде извършена от двама експерти, определени от Националния институт по криминалистика, сектор идентификация. Целта е да се разбере различават ли се лица от видеото на..
През третото тримесечие на годината на територията на Пловдивска област са издадени разрешителни за строеж на 327 жилищни сгради с 2498 жилища в тях и на 134 други сгради. Това сочат актуалните данни на Териториалното статистическо бюро – Юг. Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж са намалели с над 10 %, но жилищата в..