Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правителството закъсня с мерките за Ковид-19

Снимка: Радио ВИДИН

Мярката е добра, но закъсня, и това е пропуск на правителството,  така коментира „затварянето“ на държавата, както някои наричат триседмичното затваряне от  училища до  МОЛ-ве , като мярка за борбата с Ковид 19 проф. Радослав Гайдарски бивш здравен министър и преминал през заболяването.

Проф.Гайдарски посочи като основание  за това, че мярката е трябвало да се наложи по-рано, непрекъснатото нарастване на заболяваемостта и смъртността, започнала от  от септември. Според него за това е допринесло намаляването на ограниченията през лятото.

Може само да се гадае, дали три седмици с частичен локдаун са достатъчни, за да се подобри положението, каза още професорът, в Израел тази мярка от 20 дни даде резултат, но за всяка държава въздействието е различно.

Забавянето, според проф. Гайдарски, е по икономически причини, за да не се засегне бизнеса, но това е недооценяване на положението. А и когато човек не работи, какви приходи ще има в държавата.

В Пловдив нещата  с вируса се забъркаха най-много, каза още проф.Гайдарски и посочи  случая с починалите на стълбите хора в пловдивска болница,  и с решението  МБАЛ "Св.Мина" да стане  първа у нас ковид-болница при   среща на премиера с кмета/ в болница на лечение за Ковид 19 /, той нареди, хайде ,изписвайте го, обидно е. Това не може да се случи в държава, която претендира за правов ред и за демократични порядки, въведени в страната. 

В тази ситуация, липсата на единно мнение е повлияла за състоянието на хаос, което съществува в здравната система и ситуацията с вируса, каза още  проф. Гайдарски и  уточни, че трябва да има свобода  на различните мнения, включително и  на това като на  доц Мангъров, но  трбва да   обща, единна  позиция на правителството, а такава няма.  Щабът излиза с едно мнение, министър председателят/ и това е негово право/,  всеки момент може да излезе с друго. Становищата не трябва да се сменят непрекъснато.

Проф. Гайдарски, който е преминал през лечение на коронавируса, каза, че го е направил в болница, като изцяло се е доверил на лекарите, дори не се е интересувал с какво точно го лекуват. И препоръча на всички да не се лекуват както те решат, или  по съвети на близки, а само от лекари. И даде пример със свой близък, който е лекар, и се е лекувал сам в къщи, и е починал.

Цялото интервю с проф. Радослав Гайдарски е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39