Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правителството закъсня с мерките за Ковид-19

Снимка: Радио ВИДИН

Мярката е добра, но закъсня, и това е пропуск на правителството,  така коментира „затварянето“ на държавата, както някои наричат триседмичното затваряне от  училища до  МОЛ-ве , като мярка за борбата с Ковид 19 проф. Радослав Гайдарски бивш здравен министър и преминал през заболяването.

Проф.Гайдарски посочи като основание  за това, че мярката е трябвало да се наложи по-рано, непрекъснатото нарастване на заболяваемостта и смъртността, започнала от  от септември. Според него за това е допринесло намаляването на ограниченията през лятото.

Може само да се гадае, дали три седмици с частичен локдаун са достатъчни, за да се подобри положението, каза още професорът, в Израел тази мярка от 20 дни даде резултат, но за всяка държава въздействието е различно.

Забавянето, според проф. Гайдарски, е по икономически причини, за да не се засегне бизнеса, но това е недооценяване на положението. А и когато човек не работи, какви приходи ще има в държавата.

В Пловдив нещата  с вируса се забъркаха най-много, каза още проф.Гайдарски и посочи  случая с починалите на стълбите хора в пловдивска болница,  и с решението  МБАЛ "Св.Мина" да стане  първа у нас ковид-болница при   среща на премиера с кмета/ в болница на лечение за Ковид 19 /, той нареди, хайде ,изписвайте го, обидно е. Това не може да се случи в държава, която претендира за правов ред и за демократични порядки, въведени в страната. 

В тази ситуация, липсата на единно мнение е повлияла за състоянието на хаос, което съществува в здравната система и ситуацията с вируса, каза още  проф. Гайдарски и  уточни, че трябва да има свобода  на различните мнения, включително и  на това като на  доц Мангъров, но  трбва да   обща, единна  позиция на правителството, а такава няма.  Щабът излиза с едно мнение, министър председателят/ и това е негово право/,  всеки момент може да излезе с друго. Становищата не трябва да се сменят непрекъснато.

Проф. Гайдарски, който е преминал през лечение на коронавируса, каза, че го е направил в болница, като изцяло се е доверил на лекарите, дори не се е интересувал с какво точно го лекуват. И препоръча на всички да не се лекуват както те решат, или  по съвети на близки, а само от лекари. И даде пример със свой близък, който е лекар, и се е лекувал сам в къщи, и е починал.

Цялото интервю с проф. Радослав Гайдарски е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44