Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерните технологии донякъде "имунизират" самите ваксини

Народното събрание ще гласува проекторешение за участието на  България в предварителни споразумения за покупка на ваксини срещу Covid-19. То предвижда страната ни да участва в предварителни споразумения за покупки на дози от ваксините на компаниите „Пфайзер и „БиоНТех“„както и на „АстраЗенека“, „Санофи“ и „Янсен“. 

Проф. Мариана Мурджева - имунолог и ректор на Медицинския университет в Пловдив очерта основното, което отличава новите ваксини. 

"Те се правят по съвършено нови технологии, които тямат нищо общо с предишните ваксини. Те са създадени на базата на модерни генетични технолиги, на основата на нанотехнологиите, някои са на база само на нуклеиновата киселина на вируса, не на целия вирус. Една от предлаганите ваксини е създадена в лабораторни условия, тя е изкуствено създадена RNK на вируса и само тя се инжектира в индивида. Други съдържат само част от вируса - белтък, за който се счита, че е имуногенен.

Тази нова технология минимализира риска  и гарантира сигурност и безопасност, но това не означава, че тя не трябва да бъде оцецена от регулаторните органи".

Проф. Мурджева изрази мнение, че по отношение на ваксините трябва да сме умерени оптимисти. 

Според нея е нормално да се бърза с одобрявеното, за да се предпязат хората от рисковите групи. Сигурност, ефективност и безопасност обаче си остават най- важните неща, които трябва да се имат пред вид в процеса на изпитването.

Трябва да се има предвид и колко дълготрайна ще е ваксината и тази защита трябва да е поне една година, смята имунологът.

По отношение на хората, които ще се имунизират, то това трябва да се направи с оценка на епидимиолигчения риск. Най- висок е той при медиците, при хората със затлъстяване, бъбречна недостатъчност, пациенти, които са имунокомпрометирати, вероятно и бременните... Може да се помисли и за имунизация на рикови социални групи, каквата е например ромското население.

Проф. Мурджева е на мнение, че трябва да има силна кампания с достоверна информация, която да създаде доверие към ваксините и тяхното поставяне, защото само те могат да дадат адекватен отговор на епидемията, а не теориите за естествен стаден имунитет.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02