Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Форум за отстояване и популяризиране на българската култура по света

Свободата съдържа ограничаване, а това е цивилизацията

"Изолация и глобализация. В отговор на актуалната световна ситуация" - това е надсловът на седмата интердисциплинарна конференция за млади учени и докторанти, която тази година се провежда изцяло в дигитална среда

Докато има разказ, докато хората разказват, човешкото съществува. Щом спрат разказването, щом говоренето ни се превърне не в разказ, а в спорене, във вдигане на лозунги, тогава човешкото започва да губи сила.

Тези думи на философа литературовед Цветан Тодоров припомни преподавателят от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ Младен Влашки, един от водещите на седмата Международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти от европейските университети, в които се изучават български език, литература и култура. 

Научният форум по традиция се провежда в първата седмица на декември, а домакин е Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия.

За първи път тази година конференцията се провежда изцяло в дигитална среда.  

Срещата на младите учени и докторанти е във виртуалното пространство, а надсловът на конференцията е "Изолация и глобализация. В отговор на актуалната световна ситуация". Форумът е двудневен и в онлайн връзка ще бъдат споделени 32 доклада от над 40 участници от 16 университета и образователни институции от Атина, Белград, Будапеща, Букурещ, Варшава, Венеция, Виена, Грац, Кьолн, Неапол, Мелитопол, Прага.

България е представена от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Младен Влашки за конференцията и младите учени:

Пренареждането 

Доста често глобализацията подценява човешкото. Не е толкова лесно да се сложи край на глобализацията, но сегашната ситуация светна голямата червена точка и доста неща ще трябва да се преосмислят. А пренареждането преминава през търсенето и постигането на балансите между човешкото и икономическото

Медиите и манипулацията

Ситуацията на криза задвижва механизмите за пренареждане на икономиката. Но, медиите също имат свои икономически подбуди и причини.

В тази кризисна ситуация става ясно какво означават обществени медии. Те подхождат отговорно, а онези, които търсят сензацията, за да се продават, просто няма какво да правят друго, освен да манипулират.

Младите не смятат, че науката манипулира. Младите смятат, че медиите манипулират.

Хората обикновено сме склонни да разглеждаме света двуполюсно. Оказва се обаче, че в момент на криза, като този, идеята за плоскостта на света добива други очертания. 

Важно е самото замисляне върху тези феномени.

Кризата и свободата

Прави това, което желаеш, без да пречиш на никого другиго. Това е разбирането за свободата още от дълбока древност.

Вътре в самата свобода има един тип ограничаване, което всъщност е и самата цивилизация

Това е един от големите проблеми, пред които сега сме изправени - природата, където е самият вирус, и ние хората, които сме самата цивилизация. 

Младите хора приемат доста осъзнато идеята за свободата в криза. Те са склонни да изтърпят някои ограничения, защото знаят, че това след това ще помогне.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Младен Влашки е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46