Докато има разказ, докато хората разказват, човешкото съществува. Щом спрат разказването, щом говоренето ни се превърне не в разказ, а в спорене, във вдигане на лозунги, тогава човешкото започва да губи сила.
Тези думи на философа литературовед Цветан Тодоров припомни преподавателят от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ Младен Влашки, един от водещите на седмата Международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти от европейските университети, в които се изучават български език, литература и култура.
Научният форум по традиция се провежда в първата седмица на декември, а домакин е Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия.
За първи път тази година конференцията се провежда изцяло в дигитална среда.
Срещата на младите учени и докторанти е във виртуалното пространство, а надсловът на конференцията е "Изолация и глобализация. В отговор на актуалната световна ситуация". Форумът е двудневен и в онлайн връзка ще бъдат споделени 32 доклада от над 40 участници от 16 университета и образователни институции от Атина, Белград, Будапеща, Букурещ, Варшава, Венеция, Виена, Грац, Кьолн, Неапол, Мелитопол, Прага.
България е представена от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Младен Влашки за конференцията и младите учени:
Пренареждането
Доста често глобализацията подценява човешкото. Не е толкова лесно да се сложи край на глобализацията, но сегашната ситуация светна голямата червена точка и доста неща ще трябва да се преосмислят. А пренареждането преминава през търсенето и постигането на балансите между човешкото и икономическото.
Медиите и манипулацията
Ситуацията на криза задвижва механизмите за пренареждане на икономиката. Но, медиите също имат свои икономически подбуди и причини.
В тази кризисна ситуация става ясно какво означават обществени медии. Те подхождат отговорно, а онези, които търсят сензацията, за да се продават, просто няма какво да правят друго, освен да манипулират.
Младите не смятат, че науката манипулира. Младите смятат, че медиите манипулират.
Хората обикновено сме склонни да разглеждаме света двуполюсно. Оказва се обаче, че в момент на криза, като този, идеята за плоскостта на света добива други очертания.
Важно е самото замисляне върху тези феномени.
Кризата и свободатаВътре в самата свобода има един тип ограничаване, което всъщност е и самата цивилизация.
Това е един от големите проблеми, пред които сега сме изправени - природата, където е самият вирус, и ние хората, които сме самата цивилизация.
Младите хора приемат доста осъзнато идеята за свободата в криза. Те са склонни да изтърпят някои ограничения, защото знаят, че това след това ще помогне.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Младен Влашки е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..