Календарът за 2021 година "Изгубеният Пловдив" на Историческия музей в Пловдив включва сгради и обекти на емблематични за града и безвъзвратно разрушени сгради и обекти. За всеки от тях освен оригиналните им снимки е включен и текст.
Директорът на Историческия музей Стефан Шивачев в интервю за Радио Пловдив разказва за тях.
Календарът започва с една от загубените емблеми на Пловдив Марково тепе, за което още през 20-те години на миналия век започват опити да бъде съборено, заедно с други тепета, като идеята е, че от добива на камъни, може много да се забогатее. Факатите доказват, че опитите завършват с огромна корупция, а спечеленото е по-малко от фонд работна заплата на кмета. По късно Марково тепе е съборено окончателно и на неговото място, сега има МОЛ.
Между другите емблематични обекти на Пловдив е Куршум хан, 130-годишната бирена фабрика Каменица, която дълги години е неизменна част от емблемата на града, която наскоро е разрушена и сега се произвежда другаде. В списъка е аптека Марица и Военният клуб с уникални архитектури, хотел "Цар Симеон".
И сега има няколко сгради, които са изоставени , като кино Космос, или с измислено предназначение.
Идеята за този календар, казва Шивачев, е да напомни за тези места, коието носят духа на Пловдив и да не се повтарят грешките.
Цялото интервю със Стефан Шивачев е в звуковия файл.
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Катрин..
С „ Живописни рисунки “ на Бояна Попова Градската художествена галерия сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г. Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...
„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..
Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..