Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Изгубеният Пловдив" в календар на Историческия музей

| обновено на 04.12.20 в 12:00

Календарът за 2021 година "Изгубеният Пловдив" на Историческия музей в Пловдив  включва сгради и обекти на емблематични за града и безвъзвратно разрушени сгради и обекти. За всеки от тях освен оригиналните им снимки е включен и текст.

Директорът на Историческия музей Стефан Шивачев  в интервю за Радио Пловдив разказва за тях.

 Календарът започва с една от загубените емблеми на Пловдив Марково тепе, за което още през 20-те години на миналия век започват опити да бъде съборено, заедно с други тепета,  като идеята е, че от добива на камъни, може  много да се  забогатее. Факатите доказват, че опитите завършват с огромна корупция, а спечеленото е по-малко от фонд работна заплата на кмета. По късно Марково тепе е съборено окончателно и на неговото място, сега има МОЛ. 

Между другите емблематични обекти на Пловдив е Куршум хан,  130-годишната бирена фабрика Каменица, която дълги години е неизменна част от емблемата на града, която наскоро е разрушена и сега се произвежда другаде. В списъка е аптека Марица  и Военният клуб с уникални архитектури, хотел "Цар Симеон". 

И сега има няколко сгради, които са изоставени , като кино Космос, или с измислено предназначение. 

Идеята за този календар, казва Шивачев, е да напомни за тези места, коието носят духа на Пловдив и да не се повтарят грешките.

Цялото интервю със Стефан Шивачев е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Благотворителна фотографска изложба в Arsenal of art

Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..

публикувано на 16.01.25 в 07:07

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Катрин..

публикувано на 16.01.25 в 07:01

Изложба „Живописни рисунки“ на Бояна Попова в ГХГ

С „ Живописни рисунки “ на  Бояна Попова  Градската художествена галерия  сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г.  Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...

публикувано на 15.01.25 в 08:05

Доц. Деян Статулов представя "Между два кадъра"

„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата  среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“.  Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..

публикувано на 14.01.25 в 06:31

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27