Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В близко бъдеще 5G-мрежата едва ли ще се използва у нас и по света


Учените настояват за допълнителни изследвания дали 5G - технологията не вреди на човешкото здраве. Това, според евродепутата Иво Христов се съдържа в изследване на научни центрове в Болоня и Гент и в този смисъл, според него не бива да бъдат подигравани противниците на новата технология, а по-скоро трябва да се предлага повече информация за нея. 

Пред Радио Пловдив IT- експертът Димитър Ганчев обясни, че проникването на 5G-мрежата е в начален етап. „Трябва да отбележим, че макар да са стартирали с 5G– технологията, операторите не са стартирали с 5G - честотите. У нас те работят на 4G– честотите, които са добре изследавни от доста време. Не очаквам 5G-та да се използват у нас и в чужбина в непосредствено бъдеще",  подчерта той.

Според него в момента операторите нямат интерес да скочат в свръхвисокия честотен спектър, защото потребителите са малко, а и заради цената на оборудването. „Когато се увеличат устройствата, едва тогова те ще имат нужда от нови честоти, но ще мине време“, обясни Ганчев.

Освен, че 5G-технологията е технология с висока скорост, тя има и други предимства като възможността за закачване на много смарт - устройства към мрежата като печката, бойлера, колата и тн. Второто предимство  е времето за предаване на информацията, като при 5G-мрежата това време е много по- кратко. "То дава възможност да се прилага при дистанционно управление на автомобил или хирургическа операция. При настоящите технологии това е невъзможно. Затова е трудно да се управлява кола дистанционно", каза още Димитър Ганчев.

IT-експертът коментира и възможността за електронно гласуване у нас, особено в условия на пандемия. По думите му, в електронното гласуване има един голям проблем  – да се намери балансът между анонимността на вота и неговата проверимост впоследствие. "Ако вотът е напълно анонимен, не може да бъде проверен. Другият проблем е  с идентификацията на гласуващия", посочи той и обясни разликите с онлайн – банкирането. „За банката няма необходимост да бъдем анонимни, тя трябва да знае кои сме  ние“, каза Ганчев.

Мнението на специалиста е, че технически онлайн гласуването може да се направи, но в държави, където обществата имат доверие в администрациите и където не се поставя под въпрос проверката на резултатите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55