Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Говорим за кандидат-ваксини, които ЕК трябва да одобри

Ваксините срещу COVID-19 у нас: Как и откъде да получим информация за видовете ваксини, за приложението им, за показанията и противопоказанията при тях? Попадаме ли в рискова група и как да разберем? Как да направим информиран избор дали да се ваксинираме, или не? Коментарът е на  проф. Ани Кеворкян, специалист по епидемиология с дългогодишен стаж и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.

„Едва ли има човек, който може да отговори на всички въпроси, които вълнуват хората. На този етап говорим за кандидат- ваксини, защото няма одобрение и разрешение от ЕК за ползване на ваксини. Никоя държава няма кратката характеристика на ваксините на Pfizer и BioNTech и Moderna, които се обсъждат.  

Категорично мога да кажа е, че нито европейският регулаторен орган и фармацевтичните фирми ще си позволят да „претупат“ фазите на изпитание. Седем са кандидат-ваксините, които се коментират. Съкратеният срок се дължи на предходните вируси, които бяха проучвани, като SARS-CoV-2 е в основата“.

При векторните ваксини се ползва РНК от вируса.

Поръчани са оромно количество ваксини. Какво сме поръчали? Каква е ваксината?

„Не искам да съм на мястото на колегите в МЗ.  Въпросът е, кои ваксини първи ще получат одобрение от регулаторния орган. Такава е стратегията на ЕС. Договорени са примерни количества, те ще бъдат изпълнени, но не се знае на кой етап“.

Има недоверие от страна на хората.

Първата  ваксина на Pfizer е тествана на 40 000 доброволци, а Моderna на 30 000 души. Винаги има и контролна група. Целта е да се измери имунния отговор чрез кръвни тестове.

„Съвременните ваксини нямат нищо общо с предишните. Това са части от вируса, които съдържат РНК, която да стимулира протеин в организма, съответно към него да се образува имунният отговор. Единствено при ваксината на Pfizer има изискване за температура от минус 70 градуса, защото РНК като структура е термо лабилна. Чудя се на въображинието на хората, които сравняват със съхранението на ембриони. Аз ще се ваксинирам“, подчерта проф. Ани Кеворкян.

Интервюто с проф. Ани Кевордян, специалист по епидемиология е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14

Разцеплението в ПП-ДБ е тактическо, Борисов го е страх

Еднозначно вървим към избори, май , заяви пред Радио Пловдив  журналистката Стояна Георгиева , главен редактор на сайта  mediapool.bg. Тя нарече разцеплението в ПП-ДБ тактическо и припомни, че от ДБ са деклалирали, че не искат да влизат в някакво мнозинство, в окето участва и партия  "Възраждане". Затова, по думите й, е логично тези..

публикувано на 20.11.24 в 16:55