Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Говорим за кандидат-ваксини, които ЕК трябва да одобри

Ваксините срещу COVID-19 у нас: Как и откъде да получим информация за видовете ваксини, за приложението им, за показанията и противопоказанията при тях? Попадаме ли в рискова група и как да разберем? Как да направим информиран избор дали да се ваксинираме, или не? Коментарът е на  проф. Ани Кеворкян, специалист по епидемиология с дългогодишен стаж и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.

„Едва ли има човек, който може да отговори на всички въпроси, които вълнуват хората. На този етап говорим за кандидат- ваксини, защото няма одобрение и разрешение от ЕК за ползване на ваксини. Никоя държава няма кратката характеристика на ваксините на Pfizer и BioNTech и Moderna, които се обсъждат.  

Категорично мога да кажа е, че нито европейският регулаторен орган и фармацевтичните фирми ще си позволят да „претупат“ фазите на изпитание. Седем са кандидат-ваксините, които се коментират. Съкратеният срок се дължи на предходните вируси, които бяха проучвани, като SARS-CoV-2 е в основата“.

При векторните ваксини се ползва РНК от вируса.

Поръчани са оромно количество ваксини. Какво сме поръчали? Каква е ваксината?

„Не искам да съм на мястото на колегите в МЗ.  Въпросът е, кои ваксини първи ще получат одобрение от регулаторния орган. Такава е стратегията на ЕС. Договорени са примерни количества, те ще бъдат изпълнени, но не се знае на кой етап“.

Има недоверие от страна на хората.

Първата  ваксина на Pfizer е тествана на 40 000 доброволци, а Моderna на 30 000 души. Винаги има и контролна група. Целта е да се измери имунния отговор чрез кръвни тестове.

„Съвременните ваксини нямат нищо общо с предишните. Това са части от вируса, които съдържат РНК, която да стимулира протеин в организма, съответно към него да се образува имунният отговор. Единствено при ваксината на Pfizer има изискване за температура от минус 70 градуса, защото РНК като структура е термо лабилна. Чудя се на въображинието на хората, които сравняват със съхранението на ембриони. Аз ще се ваксинирам“, подчерта проф. Ани Кеворкян.

Интервюто с проф. Ани Кевордян, специалист по епидемиология е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Само проект на Радев ще даде изход от политическата криза

Нормален е стремежът на партиите да вземат трети мандат, за да осмисли това присъствието им в политиката, обясни амбициите им политологът Слави Василев. Много от нещата, които на пръв поглед изглеждат неправдоподобни, в един момент се случват, но въпреки това шансовете да се създаде правителство в този парламент са нищожни, гласи все пак неговата..

публикувано на 10.07.24 в 11:27

ДПС ще запази цeлостта си заради опасността от предсрочни избори

Целостта на ДПС ще се запази заради опасността от предсрочни парламентарни избори. Тази теза защити Тайфур Хюсеинов от сайта „Обзор нюз“ по повод броженията в партията.  Според него поне дотогава ще бъде заровена томахавката между двете крила в ДПС, но на по-късен етап е възможно да се случат катаклизми в парламентарната им група.  „В..

публикувано на 10.07.24 в 10:51

Време е да се промени скалата на жълт и оранжев код за горещини

Предупредителен жълт код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология. Предупреждението важи за територията на цялата страна.  Според прогнозата на НИМХ днес отново ще е слънчево и горещо. След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, но само на отделни места в Източна България и планинските райони..

обновено на 10.07.24 в 10:09

Плащането през клинични пътеки ощетява пациентите

За ескалиращ проблем при пациенти с урологични онкологични заболявания, който им причинява трайна инвалидизация съобщи на пресконференция проф. д-р Димитър Шишков в Клиниката по урология в УМБАЛ "Пловдив“. По думите му  болни с рак, при които е можело да  бъде направена операция със смяна на пикочния мехур, са лишени от шанса да бъдат лекувани..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Светлин Тачев

Доган държи Пеевски в шах и го кара да се чуди какво става

Юли е времето за поредните опити за ново управление. За политическите вероятности да имаме кабинет, за ДПС и кризите по оста Пеевски - депутати - Доган, говорим с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан". Д-р Тачев каза, че изглежда много трудно формирането на кабинет, с втори мандат почти невъзможно, остава надеждата за..

публикувано на 09.07.24 в 08:53