Спад на заболеваемостта от Covid-19 за последните две седмици в Пловдив и областта отчитат от РЗИ – Пловдив. Към днешна дата тя е 549.2 на 100 хиляди души. Данните бяха съобщени и коментирани на проведения Медицински щаб при областния управител, на който бе обсъдена епидемичната обстановка и организацията за предстоящото имунизиране срещу коронавирус.
Директорът на РЗИ д-р Ваня Танчева съобщи, че за област Пловдив, желаещи за ваксинация са 3 682 медицински специалисти от подлежащи 12 695, което представлява 29%. Най-голям е интересът в доболничната помощ – близо 50 на сто от специалистите и джипита са изявили желание да бъдат имунизирани.
Д-р Танчева уточни, че това са първоначални данни и те могат да бъдат актуализирани в процеса на подготовката на изпълнение на първата фаза от Плана за ваксиниране. Тя допълни, че вече има изготвени списъци по лечебните заведения в болничната и извънболничната помощ и се работи по самата организация за ваксинирането на приоритетните групи.
Проф. Мариана Мурджева, ректор на МУ, допълни, че след като пристигне първата доставка на дози от ваксината, разработена от "Пфайзер" и "Бионтех", ще започне и имунизирането на желаещите лекари, зъболекари, специалисти по здравни грижи, фармацевти и други, работещи в системата.
„За тази ваксина има достатъчно добре установени данни, че провокира както създаването на антитела, така и създаването на имунни клетки. Нещо повече - знае се точно кои са тези клетки“, обясни проф. Мурджева.
По думите й единствения начин да се спре епидемията е ваксинирането, защото когато имунната ни система е вече подготвена - при следваща среща с този вирус, ще го неутрализира.
„Това е така нареченият вторичен имунитет, който е смисълът на всички ваксини. Човечеството познава много такива ваксинации и епидемии, които са потушени благодарение на ваксинациите – вариолата изчезна, масовата ваксинация доведе до рязко и драстично снижаване на полиомиелита, дифтерията и коклюшът – в пъти намалени като заболеваемост. Морбили и паротитът – също са намалели, туберкулозата и тя. Мога да дам още много примери – хепатит „В“, коментира проф. Мурджева и заяви, че лично тя ще се имунизира. Подобна заявка направиха членовете на Медицинския щаб и областният управител.
Началникът на ВМА- Пловдив проф. Ангел Гозманов съобщи, че в болницата е създадена необходимата организация за съхранение на ваксината и за имунизирането на работещите медици, а в последващ етап и на желаещите от военния състав.
Според лекарите, членове на МЩ, въпреки отчетения спад на положителните проби не бива да се успокояваме и всички трябва да спазваме противоепидемичните мерки.
Директорите на двете университетски болници „Свети Георги“ и „Каспела“ – проф. Карен Джамбазов и проф. Илиан Дойков уточниха, че се увеличават тежките случаи като при много от хоспитализираните се налага кислородна терапия, а най-тежките от тях стигат и до интубиране.
Д-р Иван Стойнов коментира, че от началото на декември се наблюдава известно намаляване и на натиска върху Спешна помощ. Положителен ефект за това има, както системата за онлайн проследяване на свободните легла в ковид отделенията, така и заделените легла само за пациенти, хоспитализирани от линейките на Спешна помощ. В резултат на това, вече няма случаи на върнати линейки или на такива, които да се препращат от болница в болница.
„921 жители на Пловдив и областта са излекувани през последните два дни, а общо преборили Ковид-19 са вече 10408, съобщи областният управител и председател на ОКЩ Дани Каназирева.
С днешна дата новоустановените с ковид в региона са 16 души, а регистрираните случаи в Националната информационна система са общо 16783.
По данни на РЗИ сред новодиагностицираните има 3 мед.сестри и 5 санитари. Извършват се епидемиологични проучвания и се вземат съответните противоепидемични мерки според конкретния случай
За последните 24 часа в Пловдив са починали 6 мъже на възраст от 67 до 86 години и 4 жени на възраст от 70 до 75 години.
Уникално произведение на античното изкуство в стил, характерен за елинистическата епоха, показа директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов. Открита е под базиликата в останки от езически храм от 2-3 век от новата ера, които не са проучени. Става дума за глава на градската богиня на Филипопол Тюхе. Статуята е открита по време..
По повод 1 декември, Световен ден за борба със СПИН в Пловдив ще се проведе активна кампания, която ще е насочена към превенция. Това съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив. Той допълни, че 45 000 презерватива ще бъдат раздадени на много места в града, включително и на дербито между "Локомотив" и "Ботев", на 1 декември, на стадион..
Комисията за защита на конкуренцията влезе в офиса на Асоциацията на българските застрахователи.Проверката в помещенията на сдружението на застрахователи е в следствие на образувано производство за картел между застрахователите за поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“ на таксиметровите шофьори. КЗК ще проучи дали..
Кричим е поредната община в Пловдивска област, която ще повиши такса смет от догодина. Предвижданото поскъпване е с 25 %, съобщи кметът Атанас Калчев. Причината е значителното увеличение на разходите, които не могат да се покриват от собствените приходи на общината. Такса битови отпадъци не е актуализирана от 2020 г., обясни той. От..
Около 18.30 ч. на бул. „България“ пешеходец пресякъл внезапно пътното платно и се удари странично в преминаващ лек автомобил „Алфа Ромео“, съобщиха от пловдивската полиция. Пострадалият 63-годишен мъж е транспортиран в болница, където е починал. Пробите за употреба на алкохол и наркотици на 64-годишния шофьор са отрицателни. Образувано..