„Те се установяваха в последствие, очакваше се, че на там ще се тръгне. Епилепсията я отключи, когато беше на една годинка. Но първоначалната диагноза е микроцефалия. Има и епилептични пристъпи, леки, но ги има, поддържа се с медикаменти. Не може да ходи на училище, тя не може да говори и да ходи, даже седящо положение няма стабилно“, разказа нейният баща Ангел Талев.
Момиченцето има нужда от редовни медицински консултации и рехабилитация.
„Първо тя има нужда от редовни прегледи при невролог, за да може да се следи мозъчната активност, на епилептичните пристъпи и съответно, ако можем да стимулираме някаква мозъчна дейност, евентуално за някакво подобрение, за разбиране от нейна страна. Другото важно нещо, са рехабилитационните процедури, упражнения. Понеже тя не се движи. Има движение на крайниците и на главата, но като не може да ходи и да стои седнала стабилно, се получават контрактури, схващания и затова е важно поне няколко пъти в седмицата да ходи на рехабилитация, като през другото време вкъщи правим ние каквото можем. С годините при такива деца се получават изкривявания, които водят до болка. Това, което се опитваме да предотвратим, е да не се стига до гръбначни изкривявания и други, които могат да предизвикат големи болки. Рехабилитацията е по-скоро поддържаща. Поне към този момент не можем да разчитаме, че рехабилитацията би й помогнала да може да стои в нормален седеж. Просто това е от мозъчните увреждания и когато мозъка не ги контролира, с рехабилитация може само да поддъжра, да не стане по-зле“, заяви бащата на Велислава.
Кампанията „Българската Коледа“ осигурява по 1000 лева годишно за процедурите на момичето. Това са половината о тсредствата, които са необходими за посещенията при професионален рехабилитатор.
Бащата на Велислава е категоричен, че е важно хората да подкрепят кампанията „Българската Коледа“.
„Това е една много добра кампания. И всички стредства, които отиват там, се разпределят по предназначение - за закупуване на апаратура за болници, за лечение на такива деца, за центрове, което е важно, защото все пак това са нашите деца. В последните години, здравеопазването не е на това ниво, което трябва да бъде. И много от хората, които имат такива деца, изпитват трудности, най-вече финансови. Защото отглеждането на такова дете е свързано освен с пари, и с време, което трябва да му се отдели, обясни бащата на детето.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..