Археологическият музей в Хисаря ще получи финансиране за проекта си "My Museum Guide“ в размер на над 39 000 лв., което е почти максималната сума от 40 000 лв, каза директорът на музея доц. Митко Маджаров. Проектът предвижда възможност за посещение на музея чрез добавена дигитална реалност, която да помогне да се видят всички наши експонати, посочи той.
Археологическият музей в Пловдив ще получи безвъзмездно 30 000 лв. за изработване на авторски сувенири, свързани с археологическото наследство на региона, обясни пред Радио Пловдив директорът на музея доц. Костадин Кисьов.
Историческият музей в Асеновград е спечелил проект за 26 625 лв. Със средствата трябва да осъществим достъпна и здравословна среда за постоянните си експозиции в 3-те сгради на музея. Ще купим още бактерицидни лампи за дезинфекция на помещенията и ще осигурим жестомимичен превод за глухите посетители, поясни директорът Иван Дуков.
С близо 5000 лв. Историческият музей в Карлово ще обнови фотодокументалната изложба, подредена в Даскал-Ботевата къща. В нея е представен животът и делото на бащата на Христо Ботев – известният възрожденски учител Даскал Ботьо Петков. Идеята ни е, освен с парите от МК, със собствени средства и с помощта на община Карлово, да освежим къщата и прилежащата улица и тържествено да открием новата експозиция на 2 юни, когато почитаме паметта на Ботев и загиналите за свободата на България, каза директорът на музея Мария Деянова.
Общата сума за всички одобрени 34 проекта на национално ниво е 400 000 лв, които министерството отпуска авансово. Всички проекти трябва да се реализират в рамките на 6 месеца.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..