Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Технологиите на Covid ваксините бяха изработени за ебола и SARS

Ако Европейската агенция по лекарствата /ЕМА/ издаде разрешение за ползването на ваксината на Пфайзер и Бионтех около 21 декември, в България ваксинирането ще започне максимално бързо. Всички приготовления от страна на държавата са направени. Инфраструктурата е изградена, единствено се очаква решението на Агенцията, заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Българската асоциация по клинични проучвания д-р Борислав Борисов. 

Трябва ли да има преглед преди ваксинирането?

-Това е неизбежно. Трябва да има преглед,  за да няма активен процес като температура, усложнения, алергия, симптоми на Ковид-19. Това са принципи на всяка ваксинация. 

Как да се избере ваксината, кой взима решението за нея?

- Крайното решение трябва да бъде на лекар. Като цяло първите ваксини в Европа са твърде сходни, защото са биотехнологични. Разликите са по- скоро експертни, докато масовият потребител едва ли ще направи разлика. Принципът е един и същ, рекомбинантна технологията, насочена към шиповия протеин и информацията, която той носи с цел да се създаде максимално траен имунитет.

На кои хора не се препоръчва?

- Това ще бъде описано в характеристиката, след като бъде получено разрешение за използването на ваксината. В хода на клиничните проучвания имаше широк кръг групи. Засега няма данни за деца и хора под 18- години, но един от производителите започва проучване по въпроса. Не е ясно дали на този етап може да се прави на диализно болни хора. Когато документът стане наличен, ще бъде ясно къде е безопасно и къде може да се очакват странични ефекти от ваксината.

Трябва ли да се ваксинират хора с алергии и автоимунни заболявания?

 – Зависи от профила на самото заболяване и затова трябва да се прецизира. Има алергии и алергии, някои са много тежки. Възможно е да има локални реакции, което е допустимо и при сегашните ваксини.

Според д-р Борисов бързото откриване на ваксината  е въпрос, който широко вълнува хората. По думите му разработването на ново лекарство трае между 10 и 12 години, в този случай е за няколко месеца, но има две предпоставки затова. "Първата е, че самите технологиите бяха създадени преди години. Предишните кризи с ебола и SARS доведоха до това тези две платформи да бъдат създадени и да чакат комерсиализация, т.е.  да бъдат пуснати в мащабно производство. Един дълъг и труден период беше изминат преди години", обобщи лекарят.

По думите му, клиничните изпитвания, които са най- дългата, най- трудната и най- скъпата част от разработването на ново лекарства, станаха за месеци, благодарение на  цялата мобилизация за клинични изпитвания по света.

"Такъв мащабен проект не сме виждали, центровете по изпитванията работеха денонощно. Цялата индустрия, чиято дейност не беше ясна на широката аудитория, работеше денонощно и най- накрая стана ясно, че без клинични изпитвания е невъзможно. Тази мобилизация на ресурс позволи тези 300 000 изпитвания да се случат. Компромиси не са правени, напротив имаше временно спиране, за да се изяснят създадените проблеми", каза експертът.

Според него за  лекарите е етичен дълг да се ваксинират, тъй като са на първа линия и работят с пациенти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33
Георги Харизанов

Кабинет няма да бъде сформиран в рамките на 50-то НС

Правителство няма бъде сформирано в рамките на 50-то Народно събрание. И това стана ясно още с гласуването в зала на правителството с първия мандат. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов малко преди да стане ясно, че ПП-ДБ са готови да върнат незабавно втория мандат.  Той подчерта, че правителство,..

публикувано на 18.07.24 в 10:13

Стивън Гагов, роден в САЩ, доброволец в МБАЛ-Пазарджик

Стивън Гагов е роден в американския щат Флорида. Той е на 18 години и през това лято е доброволец в МБАЛ - Пазарджик.  Решил е да стане лекар и миналата година е приет да учи биология за първите 4 години, след това ще постъпи в следващ етап. Там са нужни поне 10 години обучение за най-хуманната професия. Стивън е студент в Университета на..

публикувано на 18.07.24 в 08:25
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29