56 милиона лева отпусна днес правителството на туристическия бранш за предотвратяване на последиците от COVID-19. Безвъзмездно предоставените средства ще се използват за приоритетно компенсиране на загуби, произтичащи от отказали се от ваучери клиенти, както и от удържани от доставчици на услуги суми.
„Реанимацията“ на бранша
Тези пари са глътка въздух, но те са целенасочени към туристическите агенти и туроператорите. А туристическата индустрия, браншът е много по - всеобхватен.
Това заяви пред Радио Пловдив Пантелей Мемцов, председател на Регионалната туристическа асоциация „Родопи“.
Хубаво е, че правителството се сети за туроператорите и отпусна пари, за да ги запази. Все пак те са системата, чрез която се продава туристическият продукт и чрез тях се осъществява заетостта на хотелските комплекси в страната, отбеляза Мемцов.
Финансовата помощ ще достигне до туроператорите по определени критерии в зависимост от обемите им на работа и колко са пострадали от ограниченията заради пандемията.
Щетите за туризма
Като цяло туристическият бранш пострада доста. Туризмът създава 15% от БВП на държавата, а при невъзможността да се работи загубите и пропуснатите ползи са големи, обобщи Пантелей Мемцов.
Обемите са намалели с около 70 %, а това значи, че в хотелиерския бранш не могат да се покрият дори загубите.
Единственото хубаво е, че летният сезон се случи, отбеляза той и припомни, че макар и бавно, сезонът е тръгнал през юли, а август и септември са били добри.
Туристическият бранш се оказа подготвен и спази всички препоръки и задължителни условия.
Пандемията отвори път на семейните хотели
Къщите за гости и малките хотели получиха възможност да работят в условията на ограниченията, наложени от законодателя и от здравното министерство.
Те нямат нает персонал и приемат до 15 човека и така изпълняват всички предписания за борбата с Ковид-инфекцията.
Относителният дял на семейните хотели обаче е много малък, подчерта председателят на Регионалната туристическа асоциация "Родопи".
Големите хотели, които пълнят фиска, са затруднени в работата си.
Браншът иска отваряне на 21 декември
Туристическият бранш изпълнява своите ангажименти и е хубаво на 21 всички хотели и заведения да бъдат отворени, категоричен е Пантелей Мемцов.
Предстоят празници и българите трябва да могат да планират своята ски-ваканция в нашите курорти.
Намирам искането за нормално, въпреки мнението на някои експерти, че не трябва да се отваря.
Това иска браншът. Не пари, а сам да ги изкарва.
Очаква се зимният сезон да е много труден, ако изобщо започне, отбеляза Мемцов.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Пантелей Мемцов е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..