Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазителят на Кулата: Обичам този звън!

| обновено на 02.07.21 в 13:48

Пръв я описва през 1611 г. френският пътешественик Льофевр, който с почуда отбелязва: „На едно от тепетата има кула, която отброява часовете по френски“. Такова чудо по това време чужденецът е виждал само в родината си. Предполага се, че пловдивската кула е изградена около 1600 година. По това време часовникови кули нямат нито Солун, нито Одрин, нито дори Истанбул.

Часовниковата кула на Сахат тепе е един от символите на Пловдив. Тя оглася околностите със своя сребърен звън на всеки кръгъл час, отмерван от стар механичен часовник, реплика на онзи, сътворен за нея през 17-и век от италианския майстор Антонио Барбаджелата от Генуа.

От 20-ина години наричат майстор Георги Долчинков Пазителят на кулата – той се грижи и навива ръчно часовниковия механизъм, който отброява времето на всеки кръгъл и половин час с камбанен звън от върха на тепето.

От седмица Часовниковата кула радва и окото на пловдивчани и гости на града, след като кметът на район Централен я освети с модерно лед осветление, а амбицията му е да направи Сахат тепе една от най-посещаваните туристически атракции.

„Стократно хвала на майстора, който направи тази часовникова кула. Нейната фигура те прави пълен господар на времето и сякаш се разхождаш в сънищата“ – пише на арабски на плочата над вратата на кулата.

Да поемем заедно по пътеките на сънищата до върха на Сахат тепе, от който ехти един сребърен звън - един, два, три следобед е...





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54