„В планината времето се променя много динамично. Инциденти се случват през цялата година, защото хората не са добре подготвени. Докато долу в ниското времето е слънчево, горе духат силни ветрове, често има мъгла, има валежи и това е основната причина да се случват нещастия“. Така планинският спасител Георги Черноземски коментира причините за повтарящите се в зимния сезон инциденти с бедстващи туристи в планината.
По думите му, преди да тръгне към високите части на планините, хората трябва добре да се подготвят Те трябва да проучат маршрутите, да знаят с каква екипировка ще бъдат адекватни на условията, да си направят планинска застраховка, да се информират за метеорологичната обстановка и винаги да тръгват със зареден телефон, за да могат да подадат сигнал, при нужда.
Черноземски уточни, че на Запад обикновено туристите си взимат обучен човек, който да ги води и пази в планината. У нас обаче това не е традиция.
Той подчерта, че опасностите от лавини в българските планини никога не трябва да се пренебрегват. Такива има винаги, когато има сняг и стръмен терен. Рискът от лавини обаче може да бъде проучен само частично и затова особеното внимание в зимните условия е задължително. Добре е да бъде направена и планинска застраховка, която да поеме разходите по спасяване на туристите в случай на нужда, както и за престой в медицинско заведение.
„Проблемът в момента е, че нямаме хеликоптер на въоръжение, който да помогне при спасителна акция в планината. Доброволците също са поставени в опасност, когато помогат да бедстващи туристи в планината. Един хеликоптер би помогнал“
Черноземски подчерта още, че туристите се променят с времето – търсят повече информация, наемат повече водачи, екипират се по-добре от магазините за туристическа екипировка, обучават се на специални курсове.
"Планината си е предизвикателство, добре е да знаем какъв е рискът".
Към хранително-вкусовата индустрия през погледа на науката по време на пандемия от Ковид-19, разговор със заместник-ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив доц. Галин Иванов. Той разказва в интервю за Радио Пловдив за най-новите им проекти с европейско и национлно съфинансиране. Университетът по хранителни технологии ще си..
Мултидисциплинарен център за диагностика и лечение на заболявания на гърдата – BreastUnit открива УМБАЛ „Св. Георги”. Центърът е първият в Пловдив и четвърти в страната – останалите три са в София. Доц. д-р Ваня Узунова е ръководител на новото звено, където се правят прегледите от понеделник до четвъртък. Центърът предлага мултидисциплинарен..
Три дни 3-ти март за българирте в 5 европейски столици - Будапеща, Прага, Братислава, Рим и Берлин. Общото честване на празника, макар и онлайн, е по идея на Борислав Петранов от Българския културен институт (БКИ) в Берлин . Той и д иректорът на БКИ в Рим Жана Яковлева разказаха в ефира на празничното предаване "Ден след ден": "Идеята ми дойде..
Пореден ден на увеличение на заразените с Covid-19 у нас. На какво се дължи повишението и трябва ли се въведат отново по-строги противоепидемични мерки – темата проследяваме с доктор Костадин Чифлигаров от Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на УМБАЛ „Свети Георги“, а също и заместник-председател на РК на БЛС-Пловдив. „Днес ни..
Свободата днес. И уроците на историята - помним ли ги и следваме ли ги? На 3 март в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив разговаряме с доктор Милен Врабевски, основател и председател на Фондация „Българска памет“, а също собственик и изпълнителен директор на най-голямата научно-изследователска организация в Югоизточна Европа. Инициатор е на..